Wybicie z trendu bocznego

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 25-08-2021, 18:42

Środowe notowania na rynku warszawskim przyniosły sesję, która na pierwszy rzut może jawić się jako spokojna.

Obrót w WIG20 wyniósł ledwie 556 mln złotych, a w indeksie spadek zanotowało 8 spółek. Jednak na poziomie wyniku rozdanie ma konsekwencje, które zmieniają układ sił obowiązujący na rynku od przełomu maja i czerwca. Popyt pokonał dziś opór w rejonie 2300 pkt., gdzie zalegała górna granica konsolidacji 2300-2200 pkt. i zakończył trend boczny. W klasycznym odczytaniu rynek zbudował potencjał zwyżki równy szerokości układu i skierował uwagę na opory zalegające w rejonie 2400 pkt. Naprawdę jednak na ostatnie trzy miesiące można również patrzeć przez pryzmat szerszego wzoru technicznego, w którym rynek właśnie ruszył do kreślenia trzeciej części układu ruch-konsolidacja-ruch. W takim układzie potencjał zwyżki przekracza 2400 pkt. i wybicie nad 2300 pkt. staje się początkiem fali wzrostowej w ramach potężnego układu wzrostowego. W istocie dzisiejsza sesja wyniosła WIG20 na rekordy nie tylko w skalach roku i year-to-date, ale też na poziomy ostatni grane raz w połowie 2019 roku. Z tej perspektywy sesja potwierdziła trend wzrostowy i podkreśliła aktualność hossy. Jeśli gdzieś szukać wątpliwości, to właśnie w aktywności rynku, która w momencie przesilenia w rejonie 2300 pkt. nie wzrosła znacząco, co zawsze jest ostrzeżeniem, iż duże kapitały nie grają pod nową falę hossy. Również układy sił na wykresach indeksów giełd bazowych jawią się jako problematyczne dla optymistów w Warszawie. Wprawdzie Nasdaq Composite właśnie pokonał 15000 pkt., ale już DAX zawahał się na 16000 pkt., a S&P500 stale ma przed sobą nie tylko zadanie pokonania 4500 pkt., ale też przymus potwierdzenia apetytów byków na kontynuację zwyżek bez korekty przy spotkaniu z psychologicznym oporem. Nie można też zapominać o wystąpieniu szefa Fed w Jackson Hole, które pozostaje najważniejszym wydarzeniem tygodnia i zapewne doda wszystkim rynkom dawkę zmienności.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane