Wyboista droga do pozytywnego scenariusza dla WIG

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 10-05-2019, 14:21

Korekta spadkowa w błyskawicznym tempie skasowała większość zwyżki WIG-u od październikowego dołka. Naruszenie tzw. poziomu oporu na początku kwietnia okazało się niestety klasyczną "pułapką" (bull trap).

Czy to oznacza, że do kosza można wyrzucić koncepcję, według której WIG powinien w ramach cyklicznej fali wzrostowej sięgnąć po nowe szczyty hossy (a zarazem rekordy wszech czasów)?

Chyba jeszcze niekoniecznie. Powróćmy do pokazywanego wielokrotnie porównania obecnej sytuacji do tej po mocnych spadkach z lat 2015/16 oraz 2011.

W tych dwóch ostatnich przypadkach WIG przebijał poziom oporu (punkty zaznaczone kółkami) po upływie 17-19 miesięcy od momentu ustanowienia ostatniego szczytu hossy. Obecnie od takiego szczytu (I 2018) minęło niecałe 15,5 miesiąca, więc obecna konsolidacja nie jest jeszcze anormalnie długa w porównaniu z tamtymi przypadkami.

Wydaje się jednocześnie, że cała koncepcja na dobre stanęłaby pod znakiem zapytania wraz z pęknięciem poziomu wsparcia widocznym na pierwszym wykresie. Pesymiści mogą śmiało wymieniać czynniki ryzyka, które by temu sprzyjały (w skali globalnej eskalacja wojen handlowych, w i tak już komplikującym się środowisku niemal rekordowo długiej ekspansji w USA - więcej na ten temat już w poniedziałek). Ale z drugiej strony także we wspomnianych historycznych przypadkach nie brakowało czynników ryzyka..

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu