Wybór imienia bywa kłopotliwy

KATARZYNA STABIŃSKA adwokat, autorka bloga Spółki z Górnej Półki, www.szgp.pl
opublikowano: 11-09-2013, 00:00

Jak nazwać oddział spółki

KOMENTARZ

Tworzenie oddziału spółki… prosta sprawa, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Bo jak nazwać taki oddział? Zwykle podejście przedsiębiorców jest praktyczne i oddział nosi prostą nazwę składającą się z nazwy spółki i dodatku „oddział” i nazwy miejscowości. Część przedsiębiorców chciałaby jednak nadać oddziałom bardziej fantazyjne nazwy.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego firma oddziału osoby prawnej (w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej) składa się z dwóch obowiązkowych elementów: pełnej nazwy osoby prawnej (nazwa, czyli firma spółki bez oznaczenia formy prawnej) oraz określenia „oddział” ze wskazaniem miejscowości. Wobec tego, jeśli spółka ZYZ sp. z o.o. z Bielska-Białej, chciałaby otworzyć oddział w Katowicach, firma tego oddziału po bożemu musiałaby brzmieć — ZYZ, Oddział w Katowicach.

Wśród prawników nie ma zgodności co do tego, czy firma spółki może oprócz wskazanych obligatoryjnych elementów zawierać dodatkowe oznaczenia identyfikujące oddział przedsiębiorcy. Niektórzy twierdzą, że — i jest to pogląd dominujący — nie ma żadnych przeszkód, aby wprowadzić do firmy oddziału dodatkowe oznaczenie. Może ono polegać na dodaniu nowego określenia, np. Probówka Oddział Instytut Analityczny w Krakowie bądź na dodaniu przymiotnika, np. Probówka Oddział Analityczny w Krakowie. Zgodnie z drugim poglądem, przepisy nie dają podstaw do konstruowania firmy oddziału spółki w taki sposób, aby zawierała ona inne niż wymagane przez prawo elementy.

Istnienie różnych poglądów tworzy zawsze ryzyko, że sąd, dokonując wpisu w KRS, zakwestionuje firmę oddziału osoby prawnej wyposażoną w dodatkowe określenia. Wydaje się jednak, że dopóki zachowujemy minimalne wymogi z ustawy (a więc nazwa spółki + określenie oddział), możemy dość swobodnie kształtować dodatki fantazyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KATARZYNA STABIŃSKA adwokat, autorka bloga Spółki z Górnej Półki, www.szgp.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wybór imienia bywa kłopotliwy