Wyborcze cuda wciąż się zdarzają

Jacek Zalewski
opublikowano: 07-09-2011, 00:00

Puste od projektów ustaw posiedzenia Rady Ministrów trwają krótko, ale mają swoje smaczki. Wczoraj rząd ustanowił kilka programów wieloletnich, a wśród nich "Budowę kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku". To potężna inwestycja kultury (jej wartość podajemy u góry strony), chociaż zdecydowanie skromniejsza od chociażby budowanego już Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ścieżka dojścia do uchwały rzuca ciekawe światło na wewnętrzne relacje w gabinecie Donalda Tuska.

Muzeum formalnie utworzone zostało trzy lata temu na bazie legendarnego dworku marszałka w Sulejówku. Jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort rok temu oficjalnie ogłosił i poddał konsultacjom społecznym projekt programu wieloletniego, w którym najbardziej kosztowną pozycją jest nowoczesny pawilon multimedialny, uzupełniający skromny dworek. Jednak minister Bogdan Zdrojewski wkrótce potem zmienił zdanie na temat finansowego rozmachu muzealnej inwestycji i zatrzymał przedstawienie projektu uchwały Radzie Ministrów.

Kierujący muzeum wnuk marszałka Krzysztof Jaraczewski po blisko rocznym czekaniu wykorzystał, w akcie pewnej desperacji do nagłośnienia problemu rocznicę Bitwy Warszawskiej. Donald Tusk szybko się zorientował, jak ogromne straty wizerunkowe w obszarze marketingu patriotycznego może ponieść, co przed wyborami zapaliło mu alarmową lampkę. Dlatego w samo Święto Wojska Polskiego złożył szybką wizytę w dworku w Sulejówku i od razu na miejscu jednoosobowo obwieścił całej Polsce, w imieniu kolegialnej Rady Ministrów i ponad głową szefa resortu, bardzo szybkie uchwalenie programu. I wczoraj tak się formalnie stało, w pierwotnych rozmiarach finansowych, przez miniony rok blokowanych przez ministra…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu