Wyborczy finisz inwestycyjny

Jacek Zalewski
opublikowano: 20-08-2010, 11:30

Do końca czteroletniej kadencji jednostek samorządu  terytorialnego pozostały niecałe trzy miesiące. Mandaty radnych wszystkich szczebli wygasają w piątek 12 listopada, ale organy wykonawcze — przypomnijmy, że na poziomie gminnym wójt/burmistrz/prezydent jest zarządem jednoosobowym — podziałają mniej więcej miesiąc dłużej, do chwili objęcia stanowisk przez następców.

Termin wyborów na razie nie został sprecyzowany, ale bez względu na to, czy odbędą się 14 czy 21 listopada — zaraz po wakacjach wzbierze w całym kraju fala inwestycyjnych otwarć, uruchomień i przecięć wstęg. W gminnych realiach politycznych liczyć się będzie dosłownie każdy wykostkowany skrawek chodnika. Wójtowie/burmistrzowie uruchomią wszystkie inwestycyjne zaskórniaki.

None
None

Akademicki przykład obserwuję w mojej gminie — nazwijmy ją symbolicznie Wilkowyje — gdzie oczekiwana od kilkudziesięciu lat, a budowana przez całą
kadencję przychodnia zdrowia stoi od początku roku ukończona, ale brakuje jakichś formalnych odbiorów i umeblowania. Otwarta zostanie zapewne w październiku, w samym szczycie kampanii. Inna sprawa, czy taka wyprowadzająca ludzi z równowagi wyborcza taktyka nie spowoduje odreagowania elektoratu.

Dane statystyczne wskazują, że owych otwarć może  być w roku 2010 mniej, niż w analogicznym okresie  wyborczego roku 2006. Inwestycyjny dorobek zależy wszak od okresu poprzedzającego, a w latach, powiedzmy, 2004-05 stan gminnych finansów był inny niż w kryzysowym roku 2009. Wtedy nieporównanie mniejszy i trudniejszy był dostęp samorządów do pieniędzy unijnych, za to planowanie i wykonywanie budżetów było znacznie bardziej stabilne — co w każdym biznesie ma kapitalne znaczenie. Realizacja budżetów 2009 przyniosła wielu gminom wielkie rozczarowanie — źródła dochodowe, takie jak odpisy z PIT czy sprzedaż nieruchomości, zostały nazbyt optymistycznie przeszacowane.

Jedynym ratunkiem gmin okazało się masowe rzucenie się po kredyty i pożyczki, w bardzo wielu jednostkach samorządu sięgające ustawowych progów ostrożnościowych. Ale dzięki temu wyborczą jesienią trochę wstęg
zostanie jednak przeciętych…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane