Wyborczy finisz inwestycyjny

Jacek Zalewski
opublikowano: 20-08-2010, 11:30

Do końca czteroletniej kadencji jednostek samorządu  terytorialnego pozostały niecałe trzy miesiące. Mandaty radnych wszystkich szczebli wygasają w piątek 12 listopada, ale organy wykonawcze — przypomnijmy, że na poziomie gminnym wójt/burmistrz/prezydent jest zarządem jednoosobowym — podziałają mniej więcej miesiąc dłużej, do chwili objęcia stanowisk przez następców.

Termin wyborów na razie nie został sprecyzowany, ale bez względu na to, czy odbędą się 14 czy 21 listopada — zaraz po wakacjach wzbierze w całym kraju fala inwestycyjnych otwarć, uruchomień i przecięć wstęg. W gminnych realiach politycznych liczyć się będzie dosłownie każdy wykostkowany skrawek chodnika. Wójtowie/burmistrzowie uruchomią wszystkie inwestycyjne zaskórniaki.

None
None

Akademicki przykład obserwuję w mojej gminie — nazwijmy ją symbolicznie Wilkowyje — gdzie oczekiwana od kilkudziesięciu lat, a budowana przez całą
kadencję przychodnia zdrowia stoi od początku roku ukończona, ale brakuje jakichś formalnych odbiorów i umeblowania. Otwarta zostanie zapewne w październiku, w samym szczycie kampanii. Inna sprawa, czy taka wyprowadzająca ludzi z równowagi wyborcza taktyka nie spowoduje odreagowania elektoratu.

Dane statystyczne wskazują, że owych otwarć może  być w roku 2010 mniej, niż w analogicznym okresie  wyborczego roku 2006. Inwestycyjny dorobek zależy wszak od okresu poprzedzającego, a w latach, powiedzmy, 2004-05 stan gminnych finansów był inny niż w kryzysowym roku 2009. Wtedy nieporównanie mniejszy i trudniejszy był dostęp samorządów do pieniędzy unijnych, za to planowanie i wykonywanie budżetów było znacznie bardziej stabilne — co w każdym biznesie ma kapitalne znaczenie. Realizacja budżetów 2009 przyniosła wielu gminom wielkie rozczarowanie — źródła dochodowe, takie jak odpisy z PIT czy sprzedaż nieruchomości, zostały nazbyt optymistycznie przeszacowane.

Jedynym ratunkiem gmin okazało się masowe rzucenie się po kredyty i pożyczki, w bardzo wielu jednostkach samorządu sięgające ustawowych progów ostrożnościowych. Ale dzięki temu wyborczą jesienią trochę wstęg
zostanie jednak przeciętych…

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane