Wybory czynią (inwestycyjne) cuda

TM
opublikowano: 26-08-2014, 12:15

Samorządowcy mają gest. Więcej wydają na inwestycje niż rok temu.

10,9 mld zł  - tyle gminy, powiaty i województwa przeznaczyły na inwestycje w pierwszym półroczu. Dynamika roczna wyniosła aż 27,6 proc. Fakt – ubiegły rok upłynął pod znakiem zaciskania samorządowego pasa w związku z wprowadzeniem nowego limitu zadłużania samorządów. Ale po miesiącach posuchy wydatkowej lokalne władze z większym rozmachem inwestują. Z dwóch powodów – sytuacja przychodowa samorządów poprawia się, a dodatkową motywację stanowią zbliżające się wybory. W porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku wydatki majątkowe gmin, miast i powiatów zwiększyły się o 2,36 mld zł.

Warto zaznaczyć, że udział inwestycji w całej puli wydatków samorządowych rośnie. Od stycznia do czerwca 2013 r. wynosił 10,3 proc., natomiast w pierwszym półroczu tego roku 12,4 proc. Pełna ocena inwestycyjnego zapału samorządów będzie możliwa dopiero po IV kw. – na okres od października do grudnia przypada gros wydatków majątkowych. W całym 2013 r. wyniosły one 35 mld zł. [TM]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Wybory czynią (inwestycyjne) cuda