Czytasz dzięki

Wybory, dane makro i ropa doprowadziły do spadków w USA

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 09-11-2006, 22:05

Czwartek przyniósł wzrost nerwowości na amerykańskich giełdach. Zaowocowało to spadkami indeksów.

Czwartek przyniósł wzrost nerwowości na amerykańskich giełdach. Zaowocowało to spadkami indeksów.

Dotyczyło to przede wszystkim rynku akcji spółek reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki. Wyceny akcji spółek high tech w większości przypadków szły natomiast w górę. Jednak też do czasu. W drugiej połowie sesji i na Nasdaq zagościła korekta. Ostatecznie indeks Dow Jones stracił 0,60 proc., zaś Nasdaq Composite 0,37 proc.

Konsternacja inwestorów miała swoje podłoże zarówno w wynikach ostatnich wyborów do Kongresu, jak i danych makroekonomicznych. Zwycięska w Izbie Reprezentantów partia Demokratów wygrała też najprawdopodobniej i w Senacie. A to oznacza, że nie będzie swoistego status quo, które gwarantowałoby stabilizację na polu dotychczasowej polityki gospodarczej. Wiadomo bowiem, że Demokraci chcą chociażby doprowadzić do obniżki cen leków. Mając przewagę w Kongresie będą mieli ułatwione zadanie. Te obawy z miejsca znalazły negatywne przełożenie na wyceny walorów spółek farmaceutycznych. W prestiżowej średniej Dow Jones mocno spadały kursy akcji koncernów Merck i Pfizer, czołowych producentów leków.

Nastroje dodatkowo popsuły informacje z amerykańskiej gospodarki. Znacznie gorsze od prognozowanych przez specjalistów okazały się przykładowo dane o nastrojach konsumentów w USA. Istotnie zwiększyły się też zapasy tamtejszych hurtowników, co może sugerować schłodzenie popytu. Ponownie zaczęła też drożeć ropa, co na pewno nie pozostanie bez wpływu na wzrost kosztów energii i presji inflacyjnej.

Relatywnie lepsze zachowanie rynku spółek technologicznych to w głównej mierze zasługa doskonałych rezultatów Cisco Systems, największego na świecie producenta sprzętu sieciowego. Firmie udało się pobić oczekiwania specjalistów, co zaowocowało rosnącym momentami o ponad 7 proc. kursem walorów. Udany dzień miał także koncern Hewlett-Packard. Aprecjacja notowań wytwórcy sprzętu komputerowego to pokłosie podwyższenia przez analityków Goldman Sachs prognozy zysków i ceny docelowej akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane