Wybory w USA niekorzystne dla złotego?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 08-11-2016, 16:25

Wtorkowy handel przynosi nieznaczne osłabienie się złotego, z tego schematu wyłamuje się jedynie CHF/PLN i GBP/PLN. Dlaczego, skoro teoretycznie większe jest prawdopodobieństwo wygranej Hillary Clinton?

Bo rynki w pewnym sensie wiążą temat wyborów w USA z potencjalną podwyżką stóp procentowych przez FED w grudniu. Wczoraj po tym, jak w niedzielę FBI poinformowało o zamknięciu śledztwa wobec Clinton, prawdopodobieństwo ruchu ze strony FED 14 grudnia powróciło ponad poziom 70 proc., przełamując obserwowany wcześniej trend spadkowy. Dzisiaj skoczyło do 76,3 proc. (dane na podstawie modelu CME FEDWatch). Tymczasem zwyczajowo już zaostrzenie polityki monetarnej w USA nie sprzyjało rynkom wschodzącym. Oczywiście można i należy wręcz zastanawiać się, czy aby FED po grudniowej podwyżce da „jastrzębi” komunikat sugerujący bardziej agresywne podejście w 2017 r. – naszym zdaniem jest to mniej prawdopodobne – ale na krótką metę rynki nad tym się jeszcze zbytnio nie rozwodzą.

Z kolei wygrana Donalda Trumpa, który jak wspomnieliśmy w przedpołudniowym raporcie ma całkiem niemałe szanse zostać 45 prezydentem USA, będzie wiązać się ze wzrostem awersji do ryzyka, co uderzy w rynki wschodzące. Pierwszą reakcją może być jednak osłabienie się USD w głównych relacjach – w efekcie ruch w górę na EUR/USD przy wolniej rosnącym EUR/PLN, może dać spadek USD/PLN (naruszymy 3,88), ale może być to ruch przejściowy. W ostatecznym rozrachunku prezydentura Trumpa oznaczać będzie mocnego, a nie słabego dolara, co przez rynki może być dość szybko realizowane.

 

 Wykres dzienny USD/PLN

 

Wykres dzienny EUR/PLN

 Jutro w kalendarzu mamy posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, ale będzie ono w cieniu wydarzeń z USA. Nie należy oczekiwać, aby RPP zmieniła dotychczasową linię komunikacji z rynkami, która wyklucza dyskusję nt. ewentualnego cięcia stóp procentowych, gdyby gospodarka zaczęła nieoczekiwanie bardziej spowalniać w 2017 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, Główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wybory w USA niekorzystne dla złotego?