Wybory zepchnęły funta najniżej w tym roku (WYKRES DNIA)

Zwycięstwo konserwatystów w dzisiejszych wyborach wzmocniłoby funta, oceniają specjaliści.

Niepewność związana z wynikiem odbywających się dzisiaj wyborów do brytyjskiego parlamentu kosztowała funta od początku ubiegłego tygodnia 4,2-procentową przecenę wobec euro. Ostatnie sondaże wskazywały na niemal idealną równowagę między rządzącymi konserwatystami a pozostającymi w opozycji laburzystami. Wobec złotego brytyjska waluta była w środę najtańsza od początku roku, za funta płaciło się nawet poniżej 5,43 zł (wobec euro funt był najtańszy od trzech miesięcy).

- Notowania funta będą w ciągu dnia bardzo zmienne. Najważniejsze dla inwestorów będą wyniki sondaży exit polls. Jeżeli po wyborach rządząca koalicja się utrzyma, funt powinien się umocnić – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Neil Jones, dyrektor w banku Mizuho.

Zdaniem banku ING wyborcze zwycięstwo konserwatystów powinno w krótkim terminie zachęcić graczy spekulacyjnych do kupowania funta i zamykania pozycji obliczonych na przecenę tej waluty. Partia obecnego premiera Davida Camerona jest postrzegana jako bardziej przyjazna przedsiębiorcom od laburzystów, uzasadnia bank. W dłuższej perspektywie bardziej korzystne dla funta byłoby jednak zwycięstwo laburzystów, a to dlatego, że zmniejszałoby to ryzyko rozpisania referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze strefy euro. Najbardziej niekorzystny w krótkim terminie byłby jednak wyborczy pat, ocenia bank ING.


Notowania funta wobec euro. Źródło: Bloomberg.

Notowania funta wobec euro
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane