Wybrani najlepsi z największych

Katarzyna Kompowska
opublikowano: 21-11-2005, 00:00

Filary Polskiej Gospodarki pojawiły się wśród polskich rankingów gospodarczych w ubiegłym roku i okazało się, że takie zestawienie jest potrzebne. Promowanie firm, które są ważne w swoich regionach, nie tylko ze względu na skalę działania, ale także na znaczenie dla lokalnej społeczności, zostało docenione również przez samych nagrodzonych. Firmy, które znalazły się na liście mają świadomość, że połowę sukcesu zawdzięczają głosom władz, pracowników i mieszkańców. Wiedzą zatem, że poza wypracowaniem wyniku finansowego opłaca się też dbać o swój wizerunek poprzez lokalne działania prospołeczne. Przed rokiem w wielu regionach tytuł Filara trafił nie do największej firmy lecz do przedsiębiorstwa, które wymiernie osiągnęło niższe obroty, ale było pozytywnie postrzegane przez środowisko, w którym działa. Dzięki takim zasadom wyłaniania zwycięzców, ogłoszenie wyników rankingu w 2004 r. spotkało się z wielkim zainteresowaniem.

W tym roku zdecydowaliśmy się ponownie wesprzeć swoją wiedzą i doświadczeniem tę inicjatywę „Pulsu Biznesu” i przygotować listę firm nominowanych do rankingu Filary Polskiej Gospodarki 2005. Jesteśmy pewni, że także tegoroczna publikacja wyników odbije się szerokim echem wśród przedsiębiorców.

Celem rankingu było wyłonienie stabilnych i godnych zaufania firm o wiodącej pozycji w swoim regionie, ale też o istotnym znaczeniu dla całej polskiej gospodarki. Zadaniem Coface Poland było przygotowanie w każdym z regionów listy firm nominowanych. Na listy te miały szansę dostać się firmy, które w badanym okresie 2002-04 wykazały odpowiednio wysoki obrót (w roku 2002 nie niższy niż 100 mln zł) i odpowiednie tempo jego wzrostu. Kryterium wysokości obrotu obniżyliśmy w regionach słabiej gospodarczo rozwiniętych. Spełnienie tego podstawowego warunku musiało zostać poparte szczegółową analizą każdego przedsiębiorstwa, zarówno pod kątem oceny wskaźników ekonomicznych, jak i moralności płatniczej. Zastosowanie znalazł tu rating Grupy Coface — unikalny system oceny stosowany w naszej firmie do określania wiarygodności kredytowej i ubezpieczeniowej firm. Aby dokonać takich analiz niezbędne są bogate zasoby informacyjne, znajomość polskiego rynku i realiów gospodarki. Takie możliwości daje nam ogromna baza aktualnych informacji o firmach polskich oraz dane pozyskiwane w trakcie badania, publikowany przez nas „Informator o firmach w postępowaniu upadłościowym”, dostęp do referencji dostawców i informacji o płatnościach oraz do danych publikowanych w Monitorze Polskim B, Monitorze Spółdzielczym i składanych w aktach rejestrowych.

Wiemy, że przedstawione przez nas listy nominowanych pozwoliły dopiero osiągnąć półmetek w przygotowaniu tegorocznego rankingu. Drugi etap należał do czytelnikówi „Pulsu Biznesu” i to ich głosy zadecydowały o kolejności w regionach i wyłoniły zwycięzców. Gratulujemy zarządom i pracownikom wszystkich firm, które znalazły się w rankingu, że są prawdziwą dumą swoich regionów.

Katarzyna Kompowska prezes Coface Poland

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kompowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wybrani najlepsi z największych