Wybrano wykonawcę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu za ponad 1 mld zł

  • PAP
opublikowano: 07-03-2023, 16:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firma PORR złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Budowa lecznicy to największa inwestycja w służbie zdrowia na Dolnym Śląsku. Wybrano w przetargu oferta opiewa na 1,055 mld zł.

Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny ma powstać przy ul. Kosmonautów. W obiekcie pod wspólnym szyldem DCOPiH będą funkcjonować połączone w 2021 r. trzy jednostki lecznicze: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. W ramach szpitala zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.

W przetargu na budowę nowej lecznicy złożono pięć ofert. We wtorek poinformowano, że Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu uznało ofertę firmę PORR za najkorzystniejszą. Opiewa ona na 1,055 mld zł i jest najtańsza spośród złożonych w przetargu. Zgodnie z procedurą pozostali uczestnicy przetargu mają 10 dni na odwołanie do KIO. Budowa szpitala ma potrwać 51 miesięcy od czasu podpisania umowy z wykonawcą inwestycji.

„Budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu jest priorytetową i największą w historii Dolnego Śląska inwestycją samorządu województwa w ochronę zdrowia mieszkańców całego regionu. Nowy szpital będzie realizował kompleksowe lecznictwo w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii, oparte o współpracę wielodyscyplinarnych zespołów specjalistów. Wyłonienie wykonawcy to kamień milowy w realizacji tej niezwykle potrzebnej na Dolnym Śląsku inwestycji” – powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków samorządu województwa dolnośląskiego, z budżetu państwa oraz ze środków własnych DCOPiH.

„Budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu to inwestycja, o której na Dolnym Śląsku mówi się już od kilkunastu lat. Do tej pory nie mogła ona zostać zrealizowana, bo po prostu nie było na nią środków finansowych. W tej kadencji udało się te środki zorganizować, dzięki wspólnym staraniom samorządu województwa i administracji państwowej” – powiedział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski. Dodał, że wsparcie finansowe z budżetu państwa wynosi ponad 500 mln.

Budynek nowego szpitala ma mieć pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną. Szpital będzie dysponował 671 łóżkami, 73 gabinetami badań w poradniach i 14 salami operacyjnymi. Pomieści 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. W nowej placówce będzie można wykonywać 10 tys. zabiegów rocznie.

Planowany termin uruchomienia szpitala to 2028 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane