Wybrano wykonawców rozbudowy wodociągów w Tarnowie

Polska Agencja Prasowa SA
09-01-2006, 13:19

Firma Tarnowskie Wodociągi podpisała kontrakt z wykonawcą pierwszego etapu modernizacji i rozbudowy sieci kanalizacyjnej w tym mieście, współfinansowanego ze środków UE.

Firma Tarnowskie Wodociągi podpisała kontrakt z wykonawcą pierwszego etapu modernizacji i rozbudowy sieci kanalizacyjnej w tym mieście, współfinansowanego ze środków UE.

    Inwestycję o wartości 7,7 mln euro netto realizować będzie konsorcjum czterech firm, którego liderem jest Insbud Tarnów.

    "To nie najważniejszy kontrakt w tym przedsięwzięciu, ale bardzo trudny, bo zakłada wykonanie sieci kanalizacyjnej na terenie Tarnowa, wraz z jej wcześniejszym zaprojektowaniem" - powiedział PAP w poniedziałek prezes Tarnowskich Wodociągów, Tadeusz Rzepecki.

    Według niego przedsięwzięcie to, a także trzy pozostałe wchodzące w skład projektu modernizacji i rozbudowy sieci kanalizacyjnej w Tarnowie i dwóch sąsiednich gminach, musi zostać ukończone do połowy 2008 roku, aby całość mogła być rozliczona ze środków unijnych.

    W ostatnich dniach ukazało się ogłoszenie o postępowaniu przetargowym, dotyczącym najważniejszego etapu inwestycji, obejmującego budowę kanalizacji na terenie trzech gmin uczestniczących w przedsięwzięciu: miasta Tarnów, gminy Tarnów i gminy Skrzyszów. Wartość tego przedsięwzięcia to około 20 mln euro.

    Pozostałe dwa przetargi: na wybudowanie suszarni osadów ściekowych oraz modernizację stacji uzdatniania wody w ujęciu powierzchniowym na rzece Dunajec, zarząd Tarnowskich Wodociągów zdecydował zmodyfikować i powtórzyć, ponieważ wpłynęły na nie oferty ze zbyt wysoką ceną. Ich rozstrzygnięcie przewidywane jest na przełom marca i kwietnia.

    "Te perturbacje stanowią pewne zagrożenie, ale liczę, że uda się nam zmieścić w założonych terminach" - zaznaczył prezes Rzepecki.    Modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Tarnowie i dwóch sąsiednich gminach jest największym przedsięwzięciem infrastrukturalnym w tym regionie, współfinansowanym z funduszyunijnych. Całość ma kosztować 40 mln euro, z czego około 25 mln euro (68 proc.) zostanie pokryte ze środków funduszu ISPA. Pozostałe pieniądze to wkład własny trzech gmin oraz środki komunalnej spółki Tarnowskie Wodociągi.

    Program "Poprawa gospodarki wodno- ściekowej w Tarnowie", opracowany przy współpracy z NFOŚ, zakłada wybudowane około 300 kilometrów sieci kanalizacyjnej w trzech gminach uczestniczących w programie, a sam Tarnów, liczący ponad 120 tysięcy mieszkańców, stanie się miastem w całości skanalizowanym.

    Dodatkowo zmodernizowana będzie stacja uzdatniania wody oraz zbudowana instalacja do osuszania i spalania osadów ściekowych, które obecnie są składowane na hałdach.

    Według szacunków, gdyby przedsiębiorstwo nie uzyskało unijnego wsparcia, to samodzielna realizacja trwałaby 20 -30 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wybrano wykonawców rozbudowy wodociągów w Tarnowie