Wycena Centrostalu rośnie na kredyt

Kamil Zatoński
opublikowano: 12-10-2005, 00:00

Ponad 15-proc. zwyżka notowań Centrostalu Gdańsk w ciągu ostatnich dwóch tygodni spowodowała, że kurs dystrybutora wyrobów hutniczych znalazł się na najwyższym poziomie od maja 2004 r. Inwestorzy uwierzyli, że powrót hossy na rynku stali poprawi wyniki spółki kierowanej przez Zbigniewa Canowieckiego. Tymczasem jej finanse wyglądają kiepsko na tle branżowych konkurentów.

Pierwsze półrocze było dla dystrybutorów bardzo trudne ze względu na silną przecenę wyrobów. Spadły marże. Część zapasów trzeba było nawet sprzedawać ze stratą. W przypadku Centrostalu marża brutto na sprzedaży spadła w pierwszych dwóch kwartałach o 7 pkt proc., do 11,9 proc. Przychody spadły o 1,4 proc., a strata netto sięgnęła 0,3 mln zł. Trzeci kwartał przyniósł jednak odwrócenie tendencji — rosną zamówienia dla hut, a w ślad za tym o kilkanaście procent w górę odbiły również ceny wyrobów. Centrostal, podobnie jak giełdowi odpowiednicy — Drozapol-Profil i Stalprofil — powinien poprawić marże, co uwidocznią już wyniki za III kwartał (Centrostal opublikuje raport 3 listopada). Trzeba jednak pamiętać, że gdańska spółka nawet przy dobrej koniunkturze miała minimalną rentowność netto (w czterech ostatnich latach nie przekroczyła nawet 1 proc.!), a wiele do życzenia pozostawiła również rentowność operacyjna, która w rekordowym dla sektora 2004 r. sięgnęła 3,3 proc.

Wynikami Centrostal nie przyciągnie więc raczej inwestorów. W sierpniu zakończył się skup akcji własnych, po którym spółka posiada 15,2 proc. walorów. Mają być umorzone. Papiery nadal skupuje za to prezes spółki — ma ich już ponad 30 proc. i na tym się pewnie nie skończy. Ucichła na razie sprawa przejęcia spółki przez któregoś z konkurentów. Takiego scenariusza nie można jednak wykluczyć, biorąc pod uwagę z jednej strony silne skoncentrowanie w Polsce rynku producentów, a z drugiej — rozdrobnienie dystrybutorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wycena Centrostalu rośnie na kredyt