Wycena KGHM uzasadniona tylko, gdy ceny miedzi długo pozostaną wysokie - analiza

Internet Securities
18-04-2006, 14:20

Obecna wycena rynkowa KGHM Polska Miedź ma fundamentalne uzasadnienie tylko w przypadku, gdyby ceny miedzi utrzymały się na obecnych rekordowych poziomach w dłuższym okresie. Trudno przewidzieć, czy tak się stanie, a dekoniunktura na rynku tego surowca przyniesie na pewno mocny spadek notowań KGHM, uważają analitycy.

Obecna wycena rynkowa KGHM Polska Miedź ma fundamentalne uzasadnienie tylko w przypadku, gdyby ceny miedzi utrzymały się na obecnych rekordowych poziomach w dłuższym okresie. Trudno przewidzieć, czy tak się stanie, a dekoniunktura na rynku tego surowca przyniesie na pewno mocny spadek notowań KGHM, uważają analitycy.

Na wtorkowej sesji obroty akcjami KGHM należały do najwyższych na całym rynku o godzinie 13:40 wynosiły 111 mln zł, kurs spółki rósł o tej godzinie aż o 7,4% do 109 zł.

W ocenie analityków tak mocna zwyżka notowań tej spółki to, oczywiście, głównie rezultat bardzo wysokich cen miedzi.

„Popyt na miedź jest stały, ale jest pewien problem z podażą. Są strajki, okazało się też, że struktura geologiczna niektórych złóż jest gorsza, co oznacza, że wyższy jest koszt wydobycia. Dlatego po okresie około dwóch miesięcy, kiedy rynek miedzi był zbilansowany, notowania miedzi i kurs KGHM rosną” – powiedział Maciej Wiewiórski, analityk CDM Pekao SA.

Według rynkowych specjalistów, skalę dalszych możliwych wzrostów cen miedzi jest bardzo trudno ocenić. Jednak są oni zgodni co do tego, że gorsza koniunktura na rynku miedzi mocno obniży kurs KGHM.

„Obecna cena KGHM odzwierciedla stan, w którym notowania miedzi utrzymałyby się na obecnym poziomie do końca roku. Gdyby cena miedzi wróciła poniżej 6.000 USD na pewno mocno odbiłoby się to na kursie spółki” – powiedział Flawiusz Pawluk, analityk DM BZ WBK.

„Na rynku powstają nowe fundusze, które lokują środki w surowce i windują ceny. Bardzo trudno ocenić, kiedy wzrost cen miedzi się zakończy ” – dodał.

Wiewórski z CDM Pekao uważa, że przecena KGHM mogłaby być w przypadku spadku notowań miedzi szybka i gwałtowna, bo spółka może mieć problem z ograniczeniem w krótkim czasie kosztów. Jego zdaniem, już teraz powoduje to, że jest ona wyceniana niżej niż jej konkurenci.

„W przypadku spadku cen miedzi, notowania KGHM na pewno mocno by straciły, bo spółka nie będzie w stanie szybko ograniczyć kosztów” – powiedział Wiewiórski.

„Obecna wycena KGHM jest niższa od konkurentów, ale zawsze taka była głównie z powodu trudności w ograniczaniu kosztów, głównie kosztów pracowniczych” – dodał.

Według analityków, bardzo mocny wzrost kursu akcji lubińskiej spółki na wtorkowej sesji to także wynik zapowiedzi podwyższenia dywidendy, którą KGHM wypłaci z zysku za 2005 rok.

„Pozytywna dla akcjonariuszy spółki była informacja o wypłacie dywidendy z KGHM. Będzie ona znacznie wyższa niż wcześniej zapowiadana. Na dywidendę trafi powyżej 1 mld zł, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej Zapowiedziana przez zarząd podwyżka prognozy też na pewno działa pozytywnie. Mimo, że analitycy przewidują wyższe od obecnych prognoz wyniki, takie upewnienie się rynku po wypowiedzi zarządu zawsze jest dobrze odbierane przez rynek” – powiedział Wiewiórski.

Zarząd KGHM Polska Miedź podniósł w piątek proponowany poziom dywidendy z zysku za 2005 rok do 5,50 zł na akcję z 3,50 zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu 31 maja. Oznacza to, że na dywidendę trafi prawdopodobnie 1,1 mld zł. Zarząd spółki zapowiadał również ostatnio, że w kwietniu zweryfikuje swoją prognozę wyników finansowych na 2006 rok.

W styczniu KGHM opublikował prognozę przewidującą osiągnięcie w 2006 roku 1,84 mld zł jednostkowego zysku netto przy sprzedaży sięgającej 8,12 mld zł. W 2005 roku KGHM odnotował 2,29 mld zł zysku netto wobec prognozowanych 2,08 mld zł. (ISB)

Paweł Bernat

esc/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Wycena KGHM uzasadniona tylko, gdy ceny miedzi długo pozostaną wysokie - analiza