Wycena musi zostać poprawiona

Magdalena Wierzchowska
20-10-2005, 00:00

Resort skarbu chce, aby Ruch jeszcze raz policzył, ile jest wart. Nie przeszkodziło to jednak w akceptacji prospektu emisyjnego.

W październiku pisaliśmy, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości (PiS) mają wątpliwości co do wyceny akcji Ruchu, głównie ze względu na możliwość niedoszacowania wartości nieruchomości. Kilka dni później NSZZ Solidarność rozpoczął pogotowie strajkowe, kwestionując wycenę spółki i przyspieszenie prac nad debiutem giełdowym. Wątpliwości podzieliło Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP).

— Zarząd został poproszony, by opracować kolejną wycenę, w której jeszcze raz oszacowana zostanie wartość nieruchomości — mówi Krzysztof Żyndul, wiceminister skarbu.

Wycena TDI, doradcy prywatyzacyjnego spółki, jest tajna, jednak — zdaniem związkowców spółki — kilkakrotnie niższa niż szacunki prasowe, wyceniające Ruch na 1 mld zł.

Spółkę wycenił pośrednio Miron Maicki, prezes firmy. Zapowiadał on niedawno, że chce pozyskać 120 mln zł z emisji 1,2 mln akcji, równolegle zapewniając, że skarb państwa po podniesieniu kapitału zachowa 72 proc. akcji dystrybutora prasy. Można z tego wywnioskować, że jego zdaniem firma jest warta 428 mln zł.

Polska Grupa Kapitałowa wyceniała kilka lat temu Ruch na 203 mln USD.

— Nie mamy wątpliwości co do szacunków dokonanych przez TDI. Chcemy tylko dochować należytej staranności i nie być posądzonym o niedopełnienie obowiązków — tłumaczy Krzysztof Żyndul.

PiS chce rewizji

Ostrożność resortu skarbu nie jest przypadkowa. Posłowie PiS już szykują weryfikację działań rządu Marka Belki, zwłaszcza z ostatnich trzech miesięcy jego funkcjonowania.

— Dochodzą do nas różne niepokojące sygnały o dzikiej prywatyzacji. W przypadku Ruchu pojawiają się wątpliwości, czy przyspieszanie tego procesu w ostatniej chwili nie jest próbą ucieczki i wyprowadzenia majątku poza spółkę — mówi Marek Suski, poseł PiS.

Prospekt gotowy

Zdaniem Krzysztofa Żyndula, konieczność przygotowania nowej wyceny nie opóźni prac nad prospektem emisyjnym.

— Wycena będzie potrzebna, gdy będziemy rozmawiać o konkretnych datach debiutu, na etapie ustalania widełek cenowych przed emisją — mówi wiceminister skarbu.

Wczoraj resort skarbu, jako walne zgromadzenie Ruchu, zgodził się na podwyższenie jego kapitału.

— Zarząd może w każdej chwili złożyć prospekt do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd — mówi Agnieszka Dłuska z biura prasowego resortu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wycena musi zostać poprawiona