Wycena PKN Orlen jeszcze w górę

opublikowano: 13-07-2016, 22:00

Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, podniósł z 90 do 95 zł wycenę akcji PKN Orlen i podtrzymał rekomendację „kupuj”.

Specjalista traktuje akcje Orlenu jako jednego z faworytów na 2016 r. i uważa, że walory mogą się zachowywać lepiej od rynku.

— Warunki rafineryjne nie odbiegają od naszych oczekiwań i w konsekwencji dokonaliśmy zmian naszych prognoz wyników finansowych w ograniczonym zakresie. Podtrzymujemy prognozę skorygowanej EBITDA wg LIFO na 2016 r. w wysokości około 8,3 mld zł. Podwyższamy natomiast prognozy wyników raportowanych. Po pierwsze, oczekujemy, że w drugim kwartale 2016 r. PKN zaksięguje 600 mln zł z tytułu ubezpieczenia dotyczącego pożaru petrochemii w Litvinowie. Po drugie, zakładamy, że w czwartym kwartale 2016 r. spółka zaksięguje kolejne 600 mln zł rekompensaty z tytułu utraconych korzyści — mówi Łukasz Prokopiuk.

Prognoza skorygowanego zysku netto wg LIFO na 2016 r. to 4,2 mld zł. Analityk DM BOŚ dodaje, że jest pod wrażeniem dokonań koncernu w segmencie detalicznym. W 2012 r. skorygowana EBITDA tego segmentu wynosiła 1,03 mld zł, a w trzy lata wzrosła o ponad 0,5 mld zł.

— Co najważniejsze, w historycznej poprawie EBITDA szczególnej roli nie odegrały warunki makroekonomiczne, ale inne czynniki — zaznacza Łukasz Prokopiuk, który wymienia m.in. udany pomysł inwestowania w stacje paliwowe (m.in. oferta Spot Cafe, pozytywnie wpływająca na sprzedaż paliw i innych produktów) oraz ograniczenie liczby nierentownych stacji i zahamowanie zwyżek kosztów stałych segmentu detalicznego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane