WIG odrobił już połowę strat, a wyceny blisko dołka

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 30-01-2019, 13:56

O ile spadek WIG w trakcie ubiegłego roku zwracał wielokrotnie uwagę popularnych mediów, to prosty fakt jakim jest odrobienie przez indeks połowy strat raczej umknął ich uwadze.

Z punktu widzenia bardziej uważnego obserwatora rynku pojawia się jednak kluczowe pytanie - czy odrobienia połowy strat nie oznacza przypadkiem, że akcje na GPW stały się zbyt drogie?

Odwołajmy się do sprawdzonych wskaźników. Pod koniec października ub.r. zwracaliśmy uwagę, że wskaźnik P/E (cena/zysk) spadł w okolicę 10, co na przestrzeni wielu lat zdarzyło się wcześniej jedynie w 2011 roku oraz na przełomie 2008/2009.

Okazuje się, że mimo dość pokaźnego odbicia WIG-u, P/E wcale nie urósł w zauważalny sposób (bo jednocześnie poprawiły się wyniki spółek).

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o P/BV (cena/wartość księgowa). Wskaźnik ledwie drgnął w górę.

Reasumując, poziomy wycen na GPW mierzone wskaźnikami P/E i P/BV pozostają zdecydowanie niższe niż mogłoby się wydawać, biorąc pod uwagę fakt, że WIG odrobił już połowę strat względem szczytu hossy.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu