Wyceny rynkowe w zawieszeniu

Marcin Przasnyski, StockWatch.pl
opublikowano: 31-05-2011, 00:00

PROGNOZY

Giełda wyceniana jest optymalnie, o czym mówią trzy podstawowe wskaźniki cenowe. C/WK nieznacznie powyżej 1 wskazuje na nieduży sentyment do akcji i brak wiary w długofalową zyskowność spółek. Potwierdza to C/Z około 13. Ta wartość uważana jest za dobrą, długookresową średnią. Nie mamy więc do czynienia z przewartościowaniem czy niedowartościowaniem rynku jako takiego. Średnia EV/EBITDA około 11 jest też nie jest wysoka. Raczej bezpieczna. Nie obiecuje też wiele inwestorom poszukującym niedowartościowania.

Trzeba natomiast zauważyć, jak ciekawe wnioski daje analiza rozkładu wartości poszczególnych wskaźników. Większość C/WK jest powyżej średniej, co przy braku zyskowności oznacza przewartościowanie, ale aktualnie zyski są, więc rynek co do większości sektorów optymistycznie patrzy w przyszłość. Dodatkowo większość wartości EV/EBITDA jest poniżej średniej, co pokazuje, gdzie mogą kryć się szanse inwestycyjne. Takim sektorem wydaje się być informatyka, której poświęcamy osobną analizę (s. VI-VII). Z kolei większość wartości C/Z wypada znacznie powyżej średniej, a przy braku wzrostu zysków netto w kolejnych kwartałach będzie to silny dławik dla kursów akcji.

Marcin Przasnyski

StockWatch.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Przasnyski, StockWatch.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu