Wyceny takie, jakby na GPW była bessa

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 07-08-2019, 13:47

To chyba największy paradoks hossy trwającej od 2009 roku. Podczas gdy amerykańskie akcje są drogie (ostatnia korekta niewiele tu na razie zmienia) i oczami wyobraźni nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym ulegają radykalnej przecenie, to tymczasem polskie wyceniane pod niektórymi względami jak ... w finałowej fazie bessy.

Świetnie to widać, jeśli spojrzymy na mWIG40, który niegdyś okrzyknęliśmy "królem" polskich indeksów ze względu na to, że jeszcze do niedawna (czyli do początku 2018 r.) dotrzymywał kroku amerykańskiemu S&P 500.

Wg wszelkich miar indeks "średniaków" jest wyceniany mniej więcej tak jak w połowie 2012 roku (kulminacja obaw przed rozpadem strefy euro) lub nawet najniżej od finałowego etapu bessy na początku 2009 roku...

Dobrze znane są przyczyny tego zjawiska (brak świeżego kapitału w sytuacji odpływów z funduszy oraz nadchodzącej likwidacji OFE; być może coś poprawią zakupy PPK), jak i zagrożenia (w negatywnym scenariuszu globalnym zawsze może być też jeszcze taniej...).

Być może na niskie wyceny na GPW warto patrzeć przez pryzmat długoterminowej inwestycji. W pewnym sensie obecna sytuacja jest odwrotnością tej z finałowego etapu hossy w 2007 roku. Wtedy akcje dla odmiany były bardzo drogie, ale mimo to ciągle jeszcze bardziej drożały - w ostatecznym rozrachunku w końcu poziom wycen dał o sobie znać w postaci kiepskich wieloletnich stóp zwrotu. Kto wie czy tym razem nie będzie odwrotnie...

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu