Wyczekiwanie na kolejne dane makro

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ
opublikowano: 16-08-2021, 11:10

Poprzedni tydzień na rynku amerykańskiego dolara zakończył się wyraźnym spadkowym akcentem. Zniżki przyspieszyły przede wszystkim po publikacji rozczarowującego odczytu indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, który zwrócił uwagę na coraz większe obawy Amerykanów, dotyczące kolejnej fali pandemii. Jednocześnie, słaby odczyt poddał w wątpliwość to, czy Fed faktycznie zdecyduje się rychło na tapering QE.

Na fali tych spekulacji kurs EUR/USD w piątek zwyżkował do okolic 1,18. Ten poziom dzisiaj służy jako techniczny opór na wykresie notowań tej pary walutowej. Kurs eurodolara co prawda dzisiaj rano kieruje się w dół, jednak zakres zniżek jest minimalny, co sugeruje presję na słabość amerykańskiego dolara i wyczekiwanie na kolejne dane makro, które wsparłyby jakiś określony scenariusz powiązany z QE.

Tymczasem na plus zaskoczyły dzisiejsze dane makro z Japonii. Wstępny odczyt PKB za II kwartał (annualizowany) wyniósł 1,3% przy oczekiwaniach 0,7%, zaś odczyt w ujęciu kdk wyniósł 0,3% w porównaniu do oczekiwań na poziomie 0,2%. Lepsze od oczekiwań były także odczyty dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej, która w czerwcu wyniosła 23% rdr i 6,5% mdm.

W rezultacie, notowania USD/JPY dzisiaj wyraźniej osuwają się na południe, kontynuują zniżki z piątku. Obecnie notowania tej pary walutowej niewiele przekraczają 109,30.

Okiem analityka – Wyczekiwanie na kolejne dane makro

Słabszy od oczekiwań odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan na nowo rozbudził spekulacje na temat terminu potencjalnego zacieśniania polityki monetarnej w USA. O ile sam w sobie nie jest on jeszcze solidnym pretekstem do odkładania taperingu na później przez Fed, to z pewnością obecnie inwestorzy będą jeszcze uważniej śledzić kolejne odczyty danych makro w Stanach Zjednoczonych pod kątem potencjalnych działań Rezerwy Federalnej.

Pretekstów nie powinno zabraknąć. Już jutro mają zostać opublikowane dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA, które także będą wyznacznikiem nastrojów konsumentów. Ponadto, jutro opublikowane zostaną m.in. dane dotyczące produkcji przemysłowej w USA, a w centrum uwagi inwestorów najprawdopodobniej znajdzie się wystąpienie publiczne Jerome Powella o godzinie 19:30. Z kolei już w środę napłynie szereg danych z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, zaś wieczorem polskiego czasu opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC.

W rezultacie, bieżący tydzień będzie już kolejnym tygodniem nawracających spekulacji związanych z potencjalnymi terminami związanymi z zacieśnianiem polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy cały czas krążą między optymizmem a pesymizmem – i taki stan chwiejności może utrzymać się jeszcze przez dwa tygodnie, czyli aż do sympozjum w Jackson Hole, zaplanowanego na 26-28 sierpnia br. To właśnie wtedy inwestorzy oczekują jakichś konkretnych informacji ze strony szefa Rezerwy Federalnej, dotyczących dalszych planów Fedu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane