Wydarzenia w Argentynie zaszkodziły europejskim giełdom

Marek Druś
opublikowano: 20-12-2001, 11:19

Na europejskich giełdach panują mieszane nastroje. Wzrostom nie sprzyjają wiadomości z Argnetyny, gdzie kłopoty finansowe doprowadziły do ogłoszenia stanu wyjątkowego.

Zaledwie 6 z 35 spółek z hiszpańskiego indeksu blue chipów IBEX 35 utrzymuje kurs wyższy od wczorajszego. W dół poszły ceny przede wszystkim spółek, zaangażowanych na rynkach południowoamerykańskich. Staniały akcje m.in. Santander, jednego z największych działających w Hiszpanii i Argentynie banków. Od wyraźnej zniżki rozpoczęły notowania udziały Telefoniki i Banco Bilbao.

Na pozostałych rynkach zmiany głównych indeksów są dość umiarkowane. Wyraźnie spadła cena francuskiego koncernu chemicznego Rhodia, do czego przyczyniła się wiadomość o zakończeniu przez nią rozmów o współpracy z holenderską spółką DSM, specjalizującą się w produkcji komponentów leków.

Rośnie cena producenta napojów alkoholowych, Diageo. Przyczyniła się do tego wiadomość o zgodzie władz amerykańskich na finalizację transakcji przejęcia przez niego należącego do Seagram oddziału zajmującego się produkcją alkoholi.

W górę poszedł kurs brytyjskiej spółki telekomunikacyjnej Marconi, która ogłosiła zamiar wykupienia obligacji o wartości 219 mln USD.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wydarzenia w Argentynie zaszkodziły europejskim giełdom