Wydatki budowlane w USA nieoczekiwanie spadły w grudniu

opublikowano: 01-02-2023, 17:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wydatki budowlane w USA nieoczekiwanie spadły w grudniu, ponieważ inwestycje w budownictwo jednorodzinne nadal zmniejszały się w związku z wyższymi oprocentowaniem kredytów hipotecznych – podaje agencja Reutersa.

Fot. Daniel Hooper/Unsplash

Departament Handlu poinformował w środę, że wydatki na budownictwo spadły w grudniu o 0,4 proc. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutersa prognozowali, że wydatki na budownictwo nie zmienią się.

Wydatki na budownictwo wzrosły w listopadzie o 7,7 proc. rok do roku. W 2022 roku wzrosły o 10,2 proc.

Wydatki na prywatne projekty budowlane spadły o 0,4 proc. Inwestycje w budownictwo mieszkaniowe poszły w dół o 0,3 proc., a wydatki na projekty budownictwa jednorodzinnego doznały deprecjacji o 2,3 proc. Nakłady na projekty budownictwa wielorodzinnego wzrosły o 3,2 proc., do czego przyczynił się silny popyt na mieszkania na wynajem.

Najszybszy cykl podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej od lat 80. doprowadził rynek mieszkaniowy do recesji. Inwestycje mieszkaniowe odnotowały w czwartym kwartale siódmy z rzędu kwartalny spadek, najdłuższą taką passę od czasu upadku bańki mieszkaniowej, która wywołała Wielką Recesję w latach 2007-2009,

Nakłady na prywatne obiekty niemieszkalne, takie jak odwierty gazu i ropy, spadły w grudniu o 0,5 proc.

Wydatki na projekty budownictwa publicznego poszły w dół o 0,4 proc. Inwestycje w projekty budowlane władz stanowych i lokalnych doznały deprecjacji o 0,1 proc., podczas gdy wydatki na budownictwo rządu federalnego spadły o 4,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane