Wydatki Japończyków rosną, ale wysokie ceny tłumią to ożywienie

Tadeusz Stasiuk, Reuters
opublikowano: 05-04-2022, 08:39

W lutym, drugi miesiąc z rzędu rosły wydatki japońskich gospodarstw domowych. W dużej mierze pomogła niska baza sprzed roku, gdyż wysokie ceny ograniczają zakres odbicia.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Opublikowane we wtorek dane rządowy pokazały, że w lutym 2022 r. wydatki gospodarstw zwiększyły się o 1,1 proc. w ujęciu rocznym. Odczyt okazał się zdecydowanie słabszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała zwyżkę o 2,7 proc.

W porównaniu ze styczniem odnotowano jednak ujemną, sięgającą 2,8 proc. zmianę. W tym przypadku spodziewano się spadku o 1,5 proc.

Realny wzrost płac w lutym uległ stagnacji, ponieważ globalna presja inflacyjna odcisnęła się na sile nabywczej gospodarstw domowych.

Od teraz wzrost cen przewyższać będzie wzrost płac, więc konsumpcja będzie w powolnym trendzie – ocenił Takeshi Minami, główny ekonomista w Norinchukin Research Institute.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane