Wydatki japońskich gospodarstw domowych rosną od pięciu miesięcy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-12-2022, 05:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Złagodzenie przepisów covidowych i wyższa inflacja zwiększają wartość wydatków japońskich gospodarstw domowych. W październiku rosły one piąty miesiąc z rzędu, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Według danych rządowych, w październiku 2022 r. wydatki gospodarstw domowych w japońskiej gospodarce wzrosły o 1,2 proc. w ujęciu rocznym przebijając medianę oczekiwań na poziomie 1,0 proc. jednak wyhamowując dynamikę po 2,3-proc. zwyżce miesiąc wcześniej.

W porównaniu do września wydatki zwiększyły się o 1,1 proc. W tym przypadku mediana oczekiwań była wyższa i zakładała sięgającą 1,5 proc. aprecjację.

Odczyty wskazywać mogłyby na ożywienie panujące w segmencie konsumpcji. Jednak obraz zaciemnia przyspieszająca inflacja i osłabienie jena oraz spadek realnych wynagrodzeń.

Ekonomiści spodziewają się, że do końca roku wydatki konsumentów pozostaną w miarę stabilne, ale coraz większy negatywny wpływ na nie będą wywierać czynniki inflacjogenne.

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się w trzecim kwartale o 1,2 proc. w ujęciu rocznym, po raz pierwszy od roku, dotknięta inflacją i globalnym spowolnieniem gospodarczym. Specjaliści sądzą jednak uda się jej odbić w ostatnim kwartale, a zwyżka ma sięgnąć 3,1 proc. r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane