Wydatki na zdrowie w projekcie budżetu państwa - 3,78 mld zł

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 25-10-2006, 15:07

Wiceminister zdrowia Wacława Wojtala poinformowała, że wydatki na ochronę zdrowia w projekcie budżetu państwa na 2007 r. wynoszą ok. 3 mld 785 mln zł.

Wiceminister zdrowia Wacława Wojtala poinformowała w środę sejmową Komisję Zdrowia, że wydatki na ochronę zdrowia w projekcie budżetu państwa na 2007 rok wynoszą ok. 3 mld 785 mln zł.

Większość środków wydawanych na ochronę zdrowia to przychody Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaplanowane przychody NFZ na 2007 r. wynoszą 41,5 mld zł, z czego ok. 39,5 mld ma być przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Plan wydatków w części ustawy budżetowej dotyczącej zdrowia wynosi ok. 3 mld 908 mln zł, co stanowi 104,6 proc. wydatków w 2006 r. Wiceminister Wojtala przypomniała, że po raz pierwszy z budżetu państwa w przyszłym roku będzie finansowane ratownictwo medyczne w kwocie 1,2 mld zł.

W dziale poświęconym ochronie zdrowia zaplanowano m.in. 55 mln zł na wzrost płac dla pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych i Państwowego Inspektoratu Sanitarnego. Umożliwi to wzrost ich pensji o ok. 10 proc. Wiąże się to z uchwaloną w lipcu ustawą gwarantującą podwyżki pensji dla pracowników publicznych i niepublicznych ZOZ-ów, mających podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wojtala przyznała, że w planie budżetowym nie udało się zagwarantować środków na podwyżki dla pracowników ZOZ, które są jednostkami budżetowymi, ale nie mają podpisanych kontraktów z Funduszem (chodzi m.in. o centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa).

Wśród mankamentów planu budżetowego wiceminister wymieniła też brak środków na przejęcie zobowiązań wymagalnych tych zakładów opieki zdrowotnej, które na mocy ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych ZOZ-ów liczyły na takie przejęcie. "Ten brak szacujemy na ok. 200 mln zł" - wyjaśniła wiceminister. "Do Ministerstwa Zdrowia wpływają nieustanne prośby o przejęcie tych zobowiązań" - mówiła.

Podczas dyskusji nad projektem posłowie opozycji podkreślali, że jest to projekt bez pomysłu na ochronę zdrowia w Polsce. "Niby jest więcej środków, a tak naprawdę jest ich mniej, bo wzrost generuje ratownictwo medyczne" - mówił Maciej Świątkowski (PO). Przypomniał, że brakuje pieniędzy na podwyżki pensji dla lekarzy stażystów i rezydentów, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej.

Przewodnicząca Komisji Ewa Kopacz (PO) zaproponowała dwie korekty budżetu: aby przenieść z wydatków bieżących Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 3 mln zł na finansowanie staży i specjalizacji młodym lekarzom, a także by z tego samego źródła przenieść 20 mln zł na finansowanie procedur wysoko specjalistycznych w ochronie zdrowia. Jak powiedziała, skłoniła ją do tego wypowiedź posła Aleksandra Soplińskiego (PSL), który wskazywał poważny problem braku wystarczającej liczby przeszczepów w Polsce.

Na atuty projektu zwracał uwagę Czesław Hoc (PiS). Podkreślił, że jest to budżet, który "uspokaja i daje pozytywne perspektywy na przyszłość". Według niego, kwota 1,2 mld zł na ratownictwo medyczne, która jest zagwarantowana w projekcie, powoduje zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli; co więcej - uchwalona przez Sejm ustawa w tej sprawie mówi o edukowaniu społeczeństwa w zakresie ratowania życia. "To trzeba zauważyć" - podkreślił. Jego zdaniem, sytuacja w służbie zdrowia poprawia się, a wskazuje na to m.in. topnienie długów ZOZ-ów (z 6 mld zł 1,5 roku temu do ok. 4 mld zł obecnie), a także - podwyżki dla pracowników służby zdrowia.

W trakcie debaty posłowie krytykowali m.in. zapis dotyczący programów profilaktycznych, w tym dwóch nowych programów - monitorowania stanu zdrowia jamy ustnej i zapobiegania otyłości. Na pierwszy z nich przewidziano 121 tys. zł, na drugi - 180 tys. zł. Według Macieja Świątkowskiego (PO), za te pieniądze znikoma liczba osób będzie w stanie pozbyć się nadwagi. Odpowiadając na to, Hoc podkreślił, że ważne, iż wreszcie zauważono problem, a więcej pieniędzy na realizację tego programu może znaleźć się wtedy, gdy zakończą się inne programy(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wydatki na zdrowie w projekcie budżetu państwa - 3,78 mld zł