Wydatki rosną, złoty stoi

Marek Wołos
opublikowano: 02-08-2006, 00:00

Pomimo perspektyw zwiększenia deficytu w przyszłorocznym budżecie Polski kurs złotego pozostawał wczoraj stabilny. Notowania dolara wahały się w przedziale 3,0750-3,10, wykazując lekką tendencję spadkową. Tylko powtórne odbicie kursu EUR/USD od oporu na poziomie 1,2780 powstrzymało walutę amerykańską przed większymi spadkami poniżej 3,07 zł. Euro poruszało się w przedziale 3,92-3,94 zł.

W środku wakacji większość inwestorów wypoczywa, co przekłada się na małe obroty i większą stabilizację notowań. W takiej sytuacji rynek może przyspieszyć, jeśli pojawią się ważne dane makroekonomiczne z USA lub Europy bądź zapadną decyzje o podwyżce stóp procentowych. W tym tygodniu stopy ma podnieść Europejski Bank Centralny. Rynek oczekuje podwyżki o 25 pkt baz. Jeśli przy okazji ECB zasygnalizuje gotowość do dalszych podwyżek, inwestorzy mogą zdecydować się na wycofanie aktywów z rynków wschodzących, co w efekcie powinno wpłynąć na osłabienie złotego. Gdyby jednak komentarz prezesa ECB był w łagodnym tonie, niewskazującym na możliwość dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, decyzje inwestycyjne w kraju będą związane z wyprzedażą na rynku EUR/USD.

Ze względu na sezon urlopowy nie mają znaczenia komentarze prasowe o zwiększeniu deficytu budżetowego: w przyszłym roku może on przekroczyć 30 mld zł za sprawą wysokich kosztów nowych ustaw, sięgających nawet 50 mld zł. Rynek na razie nie zauważa również, że składane przez wicepremiera Andrzeja Leppera obietnice likwidacji skutków suszy i wprowadzenia dopłat do ubezpieczeń rolniczych będą kosztownym obciążeniem obecnego i przyszłego budżetu.

Podobnie bez wpływu na złotego pozostała informacja Węgierskiego Banku Centralnego (NBH) o opóźnieniu wejścia tego kraju do strefy euro. Prezes NBH stwierdził, że oczekiwania o wejściu w 2013 r. są nierealistyczne z powodu braku dyscypliny w polityce gospodarczej. Taka wypowiedź rzuca cień nie tylko na forinta, ale także na waluty całego regionu. W efekcie wypowiedzi prezesa NBH forint stracił do euro prawie 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu