Wydawcy edukacyjni zaakceptowali porozumienie z MEiN

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-03-2006, 16:32

Walne Zgromadzenie Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki zaakceptowało porozumienie zMinisterstwem Edukacji i Nauki w sprawie sposobów obniżenia cen podręczników - poinformował w środę szef sekcji Piotr Marciszuk na konferencji prasowej w Warszawie.

Walne Zgromadzenie Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki zaakceptowało porozumienie zMinisterstwem Edukacji i Nauki w sprawie sposobów obniżenia cen podręczników - poinformował w środę szef sekcji Piotr Marciszuk na konferencji prasowej w Warszawie.

    "Doszliśmy do porozumienia z ministerstwem i wypracowaliśmy model, który da w przyszłości realne oszczędności dla wszystkich rodziców uczniów, a przy okazji nie obniży poziomu nauczania w szkołach" - powiedział szef sprzedaży wydawnictwa Pearson Education, Marek Jakimowicz, który ze strony wydawców negocjował porozumienie z MEiN.

    Dokument powstał podczas prac zespołu negocjacyjnego, w którego skład weszli przedstawiciele MEiN i wydawców. Na początku marca porozumienie odrzuciło prezydium sekcji, które nie zgodziło się, aby w dokumencie zapisano, że cena detaliczna podręczników spadnie o 25 proc. Zespół negocjacyjny spotkał się ponownie iprzeredagował kontrowersyjny zapis.

    Fragment, o który toczył się spór brzmi obecnie: "Przyjęte kompleksowe rozwiązania, dotyczące organizacji zakupu podręczników nowych i używanych, stwarzają możliwość do obniżenia kosztów zakupu podręczników organizowanego przez szkoły w sumie średnio o około 25 proc.".

    Tekst w nowym brzmieniu zaakceptowali członkowie Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK na walnym zgromadzeniu.

    Jak podkreślali wydawcy w czasie konferencji prasowej, "koszt zakupu" to nie to samo co "cena". Cena będzie nadal ta sama, ale dzięki rabatom przy zbiorowych zamówienia, koszt zakupu spadnie.

    Poza tym użycie słów, że koszt zakupu spadnie "w sumie średnio o ok. 25 proc." oznacza, że obniżka kosztów dotyczy łącznie zakupu podręczników nowych i używanych w skali całej szkoły. Nowe podręczniki szkoły będą mogły kupować o kilka, kilkanaście procent taniej. 

    "Nadal uważamy, że nie mamy żadnych metod wyliczenia dokładnie o ile książki będą kupowane taniej, ale podpisaliśmy to porozumienie dla dobra przemian na rynku podręczników w Polsce" - powiedział Marciszuk.

    Porozumienie zawiera wypracowane przez zespół negocjacyjny pomysły jak sprawić, żeby uczniowie mieli tańsze podręczniki. Pomysły te ministerstwo edukacji częściowo wprowadziło już do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

    Według tych pomysłów nauczyciele będą zobowiązani do wyboru podręczników na następny rok już w maju. Dyrektor, przy pomocy księgarza, przygotuje listę książek dla uczniów całej szkoły. Księgarz następnie zamówi je u wydawców, a przed rozpoczęciem roku dostarczy je do szkoły. Dzięki grupowym zamówieniom, wydawcy i księgarze będą mogli udzielać szkołom rabatów, co obniży koszt zakupu pojedynczego podręcznika.

    Zestaw podręczników będzie wybierany na cały cykl nauczania, czyli kolejne trzy lata (klasy 1-3, 4-6, gimnazjum, szkoła średnia) i najlepiej dla kilku roczników uczniów, tak aby dzieci mogły kupować używane książki od starszych kolegów.

    Dyrektor szkoły będzie zobowiązany do organizowania kiermaszy używanych podręczników pod koniec każdego roku szkolnego. 

    Środowe spotkanie wydawców odbyło się z okazji XX Targów Książki Edukacyjnej, które rozpoczynają się w czwartek w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane