Wygrywają spółki, które konsekwentnie zwiększają przychody i realizują strategię

Sebastian Łyczba
opublikowano: 09-02-2012, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA RANKINGU I DODATKU

Sebastian Łyczba, partner Ernst & Young, szef działu rynków publicznych

Rok 2011 był z pewnością spokojniejszy niż poprzedni, odznaczał się nieco stabilniejszymi warunkami makro, dlatego decydującą rolę odgrywały takie czynniki jak: świetne wyniki finansowe, konsekwencja w realizacji strategii, jakość działania zarządów, walka o udział w rynku, wprowadzanie nowych rozwiązań i produktów, odważne przejęcia, umiejętna restrukturyzacja. Nagrody przyznane w tym roku przez „Puls Biznesu” są niewątpliwie odzwierciedleniem zauważenia w spółkach takich właśnie tendencji i dostrzeżeniem spółek najlepszych.

LPP to spółka, która w ostatnim 10-leciu wykonała potężną pracę i osiągnęła ogromny sukces. Jeszcze w 2001 r. skonsolidowane przychody Grupy LPP wynosiły 171 mln zł. Nie mamy zbyt wiele spółek w Polsce, które powstały od zera, a następnie niemal organicznie w ostatniej dekadzie zwiększyły ponad 14-krotnie przychody ze sprzedaży, doprowadzając je do 2,5 mld zł i osiągając je na rynku polskim oraz kilkunastu rynkach zagranicznych. Jestem pewien, że to ciągle jedynie początek rozwoju tej mądrze zarządzanej spółki. Jedyne, czego mi brakuje, to większa płynność jej papierów na rynku, bo ma ona wszelkie dane, by w przyszłości być jedną z najważniejszych na GPW.

Rok 2011 był pierwszym pełnym na giełdzie jej operatora, czyli Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Spółka zyskała duże uznanie w oczach profesjonalistów. Powtarzalność wyników finansowych, wysoka jakość zarządu, nieustannie myślącego o rozwoju, konsekwencja w realizowaniu strategii, wprowadzanie i poszerzanie oferowanych produktów, a także dobre perspektywy na przyszłość znalazły uznanie w oczach fachowców. To niewątpliwie duży sukces 2011 r.

Nie dziwi także nagroda dla spółki Cyfrowy Polsat. Jej papiery może nie dały inwestorom dużo zarobić, ale poprzez odważną transakcję przejęcia Telewizji Polsat oraz konsekwentne poszerzanie pakietu oferowanych produktów spółka zaznaczyła swoje ambicje długoterminowe, już teraz stając się potężnym koncernem medialno-telekomunikacyjnym, który w przyszłości będzie grał o zdominowanie swojej pozycji na rynku. Będzie to trudne wyzwanie, poprzeczka i oczekiwania ustawione są bowiem szalenie wysoko.

Wawel to spółka średniej wielkości, ale rosnąca jak na drożdżach! Od kilku lat konsekwentnie realizuje założone cele. W ostatnich 5 latach spółka podwoiła wartość przychodów ze sprzedaży na trudnym i konkurencyjnym rynku. Zadziwia stale utrzymująca się wysoka i chyba najlepsza w branży rentowność spółki, mimo rosnących cen surowców w 2011 r.

Reasumując, jest w tej chwili na warszawskiej giełdzie istotna liczba podmiotów — znacznie większa niż powyżej wspomniani laureaci — które odznaczają się świetnymi wynikami finansowymi, są rozsądnie zarządzane, realizują dobrze dobraną strategię, a przede wszystkim konsekwentnie pracują nad zwiększaniem swojej wartości dla akcjonariuszy. Tylko takie efekty w długim terminie mogą potwierdzić bądź nie kompetencje zarządów spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Łyczba

Polecane