Wygrywają wizja, innowacyjne myślenie i konsekwencja

  • Materiał partnera
opublikowano: 03-12-2019, 09:07

17. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku została rozstrzygnięta. W tym roku tytuł ten otrzymał Artur Rytel, twórca Green Holding. Poznaliśmy również zwycięzców w poszczególnych kategoriach konkursowych

Stylowe wnętrza Trybuny II Toru Wyścigów Konnych Służewiec gościły 28 listopada uczestników uroczystej gali 17. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Kilkaset osób z całego kraju spotkało się, żeby poznać finalistów i laureatów tegorocznego konkursu, przedsiębiorców, którzy — jak powiedział Jacek Kędzior, partner zarządzający EY Polska — wyróżniają się determinacją, pasją, skutecznością, odwagą w kreowaniu i działaniu. Nie boją się wychodzić poza utarte schematy i podążają za szybko zmieniającymi się potrzebami klientów. Niezależnie od tego, czy są na początkowych etapach swojej drogi, czy to już doświadczeni przedsiębiorcy — wszyscy w wyzwaniach rynkowych zobaczyli szansę i potrafili przekuć je w sukces swój, swoich firm i pracowników.

Jacek Kędzior, partner zarządzający EY Polska, przypomniał, że EY towarzyszy polskim przedsiębiorcom od 30 lat. Polska edycja konkursu Przedsiębiorca Roku organizowana jest od 2003 r.
Wyświetl galerię [1/9]

PARTNER PRZEDSIĘBIORCÓW:

Jacek Kędzior, partner zarządzający EY Polska, przypomniał, że EY towarzyszy polskim przedsiębiorcom od 30 lat. Polska edycja konkursu Przedsiębiorca Roku organizowana jest od 2003 r.

EY Przedsiębiorca Roku to jedyna tak poważna międzynarodowa inicjatywa, wyłaniająca najlepszych przedsiębiorców na świecie. Konkurs promuje i wspiera najbardziej wartościowe firmy w Polsce od 2003 r. Niezależne jury nagradza przedsiębiorców wyróżniających się wizją, innowacyjnym myśleniem i sukcesami biznesowymi. Każdego roku zwycięzca polskiej edycji reprezentuje nasz kraj podczas światowego finału konkursu w Monte Carlo.

Nagrodę główną dla zwycięzcy tej edycji wręczyła Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Wcześniej odczytała adresowany do uczestników konkursu list Mateusza Morawieckiego, w którym premier zapewniał o swoim głębokim szacunku dla polskich przedsiębiorców, a finalistom gratulował sukcesu. Prezes Rady Ministrów dobrze ocenił stan polskiej gospodarki i podkreślił znaczenie, jakie dla jej rozwoju odgrywają przedsiębiorcy. Zapewnił też, że trzyma kciuki za sukces przedstawiciela polskiego biznesu w międzynarodowej rywalizacji.
Jadwiga Emilewicz dodała, że przedsiębiorcy powinni czuć się partnerami rządu w dyskusji na temat gospodarki i przyszłości kraju.

Laureaci
Przedsiębiorcą Roku 2019 został Artur Rytel, założyciel Green Holding — grupy spółek specjalizujących się w nowoczesnych uprawach warzyw, ich przetwórstwie oraz logistyce chłodniczej. Otrzymał również nagrodę w kategorii Produkcja i Usługi.

W gronie finalistów tegorocznej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku znalazło się 17 założycieli 11 firm. Rywalizowali oni w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes.
W kategorii Nowe Technologie/ Innowacyjność zwyciężył Bartosz Kubik — założyciel firmy Ekoenergetyka-Polska. Przedsiębiorstwo produkuje stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Firma powstała w 2009 r. Jak mówi Bartosz Kubik, kiedy rozpoczynał działalność na jego pomysły reagowano ze zdziwieniem. Zaczynał od zera, dziś zasila transport publiczny w 50 miastach, w 12 krajach. Firma postawiła na elektryczne autobusy, a jej pierwszym klientem był popularny w Europie Solaris.

W kategorii Nowy Biznes nagrodzeni zostali twórcy firmy Laparo — Mateusz Juszczak, Radosław Nowosielski i Mateusz Rulewicz. Laparo istnieje od czterech lat. Firma wyrosła w środowisku startupowym. Jej twórcy poznali się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Laparo to producent symulatorów laparoskopowych, wykorzystywanych do nauki i doskonalenia sprawności lekarzy wykonujących zabiegi chirurgii małoinwazyjnej.
Jak powiedział w rozmowie z „PB” Mateusz Rulewicz, firma cały czas rozszerza gamę produktów, rozwija się technologicznie i niewykluczone, że z czasem poszerzy ofertę o produkty z innych gałęzi rynku symulacji medycznej. Twórcy Laparo otrzymali również nagrodę specjalną za ekspansję międzynarodową. O eksporcie symulatorów kilka słów powiedział Mateusz Juszczak.

— Nasze produkty skierowane do grupy chirurgów, lekarzy rezydentów, do studentów trafiły do ponad 80 krajów. Produkty bardziej zaawansowane, przeznaczone dla uczelni medycznych, szpitali, są już w 15 krajach — poinformował.
Przywołał historię pierwszego klienta zagranicznego — chirurga z Chile, dzięki rekomendacji którego po kilku tygodniach odezwali się kolejni chilijscy chirurdzy. Takie były początki, ale teraz przedstawiciele Laparo pojawiają się na kongresach i konferencjach medycznych na całym świecie. Zawsze — jak zapewnia Mateusz Juszczak — Laparo zwraca się bezpośrednio do chirurgów, bo to oni są w stanie najlepiej ocenić przydatność i jakość symulatorów.
Jury wyróżniło nagrodą specjalną także Jakuba Swadźbę, twórcę spółki Diagnostyka — największej w Polsce sieci laboratoriów medycznych. Nagradzając przedsiębiorcę, jury doceniło nowoczesność i najwyższą jakość usług medycznych prowadzonych w placówkach Diagnostyki, gdzie co roku wykonuje się 100 mln badań.

Przedsiębiorca Roku
Artur Rytel został wyróżniony jako „przedsiębiorca, który wyrósł z ziemi, w dobie wyzwań skutecznie rozwinął rodzinny biznes, tworząc własną markę i rozpoznawalność na trudnym rynku”.
Z niedużego rodzinnego biznesu stworzył Green Holding, prężnie działającą grupę spółek, specjalizujących się w nowoczesnych uprawach warzyw, ich przetwórstwie oraz międzynarodowej logistyce chłodniczej. Artur Rytel jest pomysłodawcą marki Fit & Easy, brandowego lidera w kategorii warzyw gotowych do spożycia. Zainicjował unikatowy projekt edukacyjny „Zielona Kraina”, promujący warzywa w codziennej diecie dzieci.
Jak przyznał, w drodze do sukcesu w biznesie najważniejsze są konsekwencja i plan działania, a także dobry zespół i trochę szczęścia. A na sam sukces składa się wiele różnych czynników, które zagrają w tym samym czasie. Podobnie jest z porażką — składa się na nią miks czynników, które nie wypalą.
— Widziałem wiele bardzo ciekawych i dobrze rokujących projektów, którym nie udało się przetrwać z różnych powodów — skomentował Artur Rytel. Powiedział również, który z obszarów działania w Green Holding ma najwyższy priorytet.
— W mojej firmie nie ma kompromisów, jeśli chodzi o kwestie jakości i bezpieczeństwa żywności — stwierdził zdecydowanie. Jak podkreślił, w holdingu ponosi się odpowiedzialność za przebieg całego łańcucha dostaw — od uprawy do dostarczenia gotowego wyrobu, i to jest obszar, w którym żadnych ustępstw być nie może.
Streszczając swoją biznesową historię, Artur Rytel przypomniał, że Green Holding jest globalnym partnerem McDonald’s.
— Zaryzykowałem, odważyłem się i założyłem przedsiębiorstwo, oferujące świeżą żywność. Zaczęło się od współpracy z siecią McDonald’s. Obecnie jesteśmy jej globalnym dostawcą, a rozmowy nie odbywają się już w Warszawie, tylko w Chicago. To nasz partner strategiczny, w tym roku świętujemy 20 lat współpracy — powiedział zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2019. Swoje produkty eksportuje na różne rynki europejskie, do Niemiec, Czech, na Słowację i Ukrainę czy do krajów skandynawskich.
Artur Rytel będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2020 w czerwcu przyszłego roku w Monako. O tytuł najlepszego przedsię biorcy na świecie Polak będzie rywalizował ze zwycięzcami lokalnych edycji konkursu z blisko 60 państw.

Ludzie z wizją, ludzie z charyzmą
W wystąpieniach nagrodzonych przedsiębiorców powtarzały się często słowa: „nie byłoby mnie tu, gdyby nie…”, „chcę z tego miejsca podziękować...”, „nie osiągnęlibyśmy tyle bez naszego zespołu...”. To pokazuje, że przedsiębiorcy biorący udział w konkursie to ludzie ceniący sobie współpracę, partnerstwo, potrafiący docenić wkład innych w swoje przedsiębiorstwo. Zresztą spora grupa nagrodzonych reprezentowała właśnie firmy prowadzone wspólnie — rodzinne lub spółki kilku partnerów. Wśród finalistów są to Damian Strzelczyk i Tomasz Jabłoński (firma Tutlo), Joanna i Piotr Dębiccy (Formika), Andrzej Kuczyński i Adam Kuczyński (Transfer Multisort Elektronik), Łukasz Słodowski i Grzegorz Ciwoniuk (Elastic Cloud Solutions).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu