Wyhamowanie wzrostów cen ropy, złoto stabilne

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 23-11-2016, 11:09

Po poniedziałkowym, imponującym wzroście cen ropy naftowej, wtorkowa sesja przyniosła ochłodzenie nastrojów na rynku tego surowca. Notowania ropy WTI, które wczoraj dotarły w trakcie sesji do okolic 49 USD za baryłkę, ostatecznie zeszły z powrotem do okolic 48 USD za baryłkę.

Pewnym wsparciem dla kupujących na rynku ropy mogły być dane zaprezentowane przez Amerykański Instytut Paliw, który podał w swoim cotygodniowym raporcie, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 1,3 mln baryłek – podczas gdy oczekiwano ich delikatnego wzrostu. Niemniej, tak naprawdę obecnie kwestia amerykańskich zapasów znajduje się na drugim planie na rynku ropy. W większym stopniu na ceny tego surowca wpływają obecnie spekulacje dotyczące dalszych działań OPEC.

Istnieje duża szansa na to, że na spotkaniu 30 listopada kraje OPEC podpiszą porozumienie dotyczące solidarnych działań mających na celu stabilizację cen ropy na globalnym rynku – czyli po prostu cięcia produkcji ropy w kartelu. W ostatnich dniach pojawiały się wypowiedzi przedstawicieli krajów OPEC, optymistyczne wskazujące na to, że do porozumienia jest już blisko, a rozmowy pomiędzy politykami państw kartelu w drugiej połowie listopada pozwoliły na wyjaśnienie wielu punktów spornych. Wciąż jednak kluczowym pytaniem pozostaje to, czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu, do porozumienia dołączą Irak i Iran. Oba kraje wskazują na swoją trudną sytuację finansową i polityczną, a w związku z tym, nie chcą decydować się na ograniczenie swoich przychodów budżetowych poprzez cięcie wydobycia ropy naftowej.

Cena złota stabilna w oczekiwaniu na minutki Fed

Po dynamicznej zniżce cen złota po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA, notowania tego kruszcu pozostały pod presją podaży, aczkolwiek dynamika zniżki jest już znacznie mniejsza. W tym tygodniu cena złota porusza się w konsolidacji w okolicach 1205-1215 USD za uncję.

 Niewielka dzisiejsza zmienność cen złota jest powiązana z wyczekiwaniem inwestorów na zaplanowaną na dziś publikację protokołu z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. Inwestorzy oczekują, że jego wymowa będzie jastrzębia i że potwierdzi plany Fed dotyczące podwyżki stóp procentowych w grudniu. To właśnie perspektywa wyższych stóp w USA jest jednym z kluczowych czynników sprzyjających wzrostowi wartości dolara w ostatnim czasie, co z kolei przełożyło się na spadek cen złota. Stronie podażowej na rynku żółtego kruszcu sprzyja także większy apetyt inwestorów na ryzyko, objawiający się m.in. poprzez wzrosty na rynkach akcji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy