Wyjaśnienie: Radcowska tajemnica nie jest bezwzględna

Ryszard A. Stefański
opublikowano: 19-12-2003, 00:00

- W artykule pt. „Radcy mają zeznawać” („Puls Biznesu” nr 239 z 10 grudnia, autor Jarosław Królak) powołano się na moje pismo skierowane do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zezwolenia na przesłuchanie radców prawnych co do faktów objętych tajemnicą radcy prawnego. Treść artykułu nie zawiera jednak istotnych okoliczności zawartych w moim piśmie.

Autor artykułu wskazuje, jakoby istniała pełna swoboda w zakresie przesłuchania radcy prawnego w postępowaniu karnym. Tymczasem zgodnie z art. 180 § 2 kpk, jest to możliwe tylko wówczas, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. Decyzja w tym przedmiocie należy do niezawisłego sądu. W razie pozytywnej decyzji sądu radca prawny jest obowiązany złożyć zeznanie i nie może się uchylić od niego, powołując się na tajemnicę radcy. Art. 3 ustawy o radcach prawnych, określający tajemnicę zawodową radcy prawnego, nie ma w takim przypadku zastosowania. Takie stanowisko co do analogicznych tajemnic, a mianowicie tajemnicy adwokackiej i dziennikarskiej, zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 czerwca 1994 r. — I KZP 5/94, OSNKW 1994 Nr 7-8, poz. 41, oraz w uchwale z dnia 19 stycznia 1995 r. — I KZP 5/94, OSNKW 1995 nr 1-2, poz. 1.

W aktualnym stanie prawnym istnieje, aczkolwiek ograniczona, możliwość przesłuchania radcy prawnego co do faktów objętych tajemnicą radcy prawnego; prokuratury z tej możliwości korzystają niezwykle rzadko. Wskazane przesłanki były spełnione w opisanej sprawie, o czym szeroko napisałem — w oparciu o materiały sprawy — do Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie można więc uznać, iż działania prokuratury i sądów naruszały prawo.

Ryszard A. Stefański

zastępca prokuratora generalnego

Od redakcji: odpowiedź autora artykułu zamieścimy w następnym numerze „PB”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard A. Stefański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyjaśnienie: Radcowska tajemnica nie jest bezwzględna