Czytasz dzięki

Wyjątkowe półrocze na rynkach finansowych

Partner publikacji Skarbiec TFI
opublikowano: 15-07-2020, 22:00

Za nami wyjątkowe półrocze w życiu, w gospodarce i na rynkach finansowych.

Przypomnieliśmy sobie, jak ważne dla nas są: zdrowie, relacje z najbliższymi, ale też bufory bezpieczeństwa finansowego. Jakie cechy powinien posiadać bufor finansowego bezpieczeństwa? W mojej ocenie, po pierwsze „pracować” dla swojego właściciela przez cały czas, w sposób pozwalający wykorzystać jego długoterminowy charakter. Po drugie, być w każdej chwili dostępny do wykorzystania, czyli zainwestowany w instrumenty płynne, nie wymuszające długotrwałego oczekiwania na zwrot środków. W sytuacji kryzysowej czas kosztuje.

KAMIL
SOBOLEWSKI, główny strateg i zarządzający w Skarbiec TFI.
Zobacz więcej

KAMIL SOBOLEWSKI, główny strateg i zarządzający w Skarbiec TFI. Fot. ARC

Po trzecie, każdy kryzys to źródło dramatów, porażek, stresów, ale też źródło przemyśleń, stanowiących podwaliny nowej rzeczywistości. To także szansa dla tych, którzy w trudnych czasach potrafią skupić się nie na emocjach, ale na rzetelnej analizie sytuacji, identyfikacji i wykorzystaniu okazji. Bufor bezpieczeństwa powinien być zainwestowany w sposób uwzględniający zmieniającą się rzeczywistość, czyli nie w sposób pasywny czy indeksowy. Wnioski wydają się jaskrawe: 1. Warto mieć oszczędności. 2. To fundusze inwestycyjne są w stanie zapewnić jednocześnie: atrakcyjne stopy zwrotu, „automatyczne” dostosowanie sposobu inwestowania do aktualnej rzeczywistości oraz dostępność środków niemal na żądanie. 3. Wybór konkretnego funduszu inwestycyjnego ma niezwykle istotne znaczenie dla klientów. Pierwsza połowa 2020 r. pokazała jakie znaczenie przy wyborze funduszu mają płynność, aktywność i fundamentalne podejście zarządzających.

Marcowy odpływ środków z funduszy uwypuklił znaczenie wspomnianej płynności, a szalony zjazd cen i ich niemal równie dynamiczne odbicie na szeregu rynków akcji czy obligacji wymagało od zarządzających konsekwencji, trzymania nerwów na wodzy, zaufania do warsztatu analitycznego i odwagi w podejmowaniu decyzji. W Skarbiec TFI nie byliśmy w stanie przewidzieć pandemii, ale byliśmy w stanie w miarę potrzeb reagować na ten szok. Ani przez chwilę nie kierowaliśmy się paniką, ani hurraoptymizmem, ale konsekwentnie stosowaliśmy swój wypracowany warsztat. Jesteśmy dumni z wyników osiąganych przez naszych zarządzających w bieżącym, bardzo trudnym roku. O ich umiejętnościach świadczą pozycje w grupach osiągane przez subfundusze Skarbiec TFI.

W pierwszym półroczu 2020 najlepsze subfundusze akcyjne i mieszane Skarbiec TFI osiągały dwucyfrowe stopy zwrotu. Bardzo dobrze radziły sobie subfundusze dłużne Skarbiec FIO, cała piątka znalazła się wyraźnie powyżej przeciętnych, a trzy z nich zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach porównawczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Partner publikacji Skarbiec TFI

Polecane