Wyjście cen węgla powyżej 200 USD za tonę wspiera JSW

Notowania JSW lekko korygują się w piątek mimo dalszych zwyżek notowań węgla koksowego.

W piątek po południu ceny akcji JSW zniżkują o 1,5 proc., sięgając 50,91 zł i utrzymując w skali kwartału wzrost sięgający 197 proc. Na większą korektę w notowaniach górniczej spółki nie pozwala kontynuacja gwałtownych zwyżek cen węgla koksowego. Ceny surowca eksportowanego z Australii przekroczyły 200 USD za tonę, wynika z danych zebranych przez firmę doradczą Steel Index. Hossa w notowaniach używanego w metalurgii surowca to efekt cięć wydobycia przez producentów oraz wzrostu popytu ze strony Chin.

„Zwyżki powinny wytracać dynamikę, a to dlatego że notowania znalazły się powyżej kosztów wszystkich producentów węgla przesyłanego drogą morską” – przewiduje Bloomberg Intelligence.


Notowania JSW (w zł, linia pomarańczowa, skala prawa), na tle notowań węgla koksowego według Steel Index (w USD za tonę, linia biała, skala lewa). Źródło: Steel Index, Bloomberg.

Notowania JSW (w zł, linia pomarańczowa, skala prawa), na tle notowań węgla koksowego według Steel Index (w USD za tonę, linia biała, skala lewa)
Steel Index, Bloomberg.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane