Wykorzystać atuty regionu

Barbara Warpechowska
opublikowano: 07-09-2010, 00:00

Ponad 2 mln ludzi, rozwinięta sieć dróg, skrzyżowanie autostrad, rewitalizacja terenów poprzemysłowych — oto śląska aglomeracja.

Górny Śląsk zmienia oblicze

Ponad 2 mln ludzi, rozwinięta sieć dróg, skrzyżowanie autostrad, rewitalizacja terenów poprzemysłowych — oto śląska aglomeracja.

— Inwestycja firmy Neinver w przebudowę dworca PKP i budowę galerii handlowej, rozbudowa Silesia City Center, inwestycje biurowe, nowe hotele Angelo i Best Western wskazują, że inwestorzy pozytywnie postrzegają chłonność Katowic i perspektywy ich rozwoju — uważa Tomasz Buras z firmy King Sturge.

Największe inwestycje Katowic w najbliższych latach będą kosztowały ponad miliard zł. To m.in. przebudowa Rynku, budowa nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, modernizacja Spodka.

— Inwestycje zmienią postrzeganie Katowic i regionu, ale także pozwolą lepiej wykorzystać potencjał stolicy największej aglomeracji w kraju. Chcemy, żeby miasto stało się mocnym ośrodkiem biznesowym — podkreśla Piotr Uszok, prezydent Katowic.

Cegła i węgiel

Jednym z ciekawszych obiektów w Katowicach może być Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. To wspólna inwestycja Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej. Projekt pochłonął 80 mln zł.

Trwa już montaż okien szczelinowych. Architekci z koszalińskiej HS99 zaplanowali ich 4004. Zaczęło się też mocowanie czerwonych płyt piaskowca z Indii, bo kolorami biblioteka ma nawiązywać do śląskich budynków z czerwonej, palonej cegły.

Z kolei Centrum Czystych Technologii Węglowych będzie jednym z najważniejszych europejskich ośrodków badawczych. Realizowany przez katowicki Główny Instytut Górnictwa i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu projekt jest wart 162 mln zł. W Katowicach będzie budynek z laboratoriami i biurami, rozrośnie się infrastruktura badawcza w Zabrzu i Mikołowie. Krzysztof Barysz, główny projektant, chce, by forma budynku nawiązywała do węgla. Na elewacji zaplanował cegłę klinkierową w kolorze grafitowym, a w kilku miejscach szklane panele, czerwone jak żarzące się bryły węgla. Podobne akcenty będą we wnętrzu.

Coraz więcej biur

W pierwszym półroczu 2010 r. w Katowicach oddano 39 tys. mkw. powierzchni biurowej o wysokim standardzie. To ponad trzy razy tyle, ile jeszcze rok temu było w mieście biur tej klasy. Kompleks Reinhold Center ma 8,6 tys. mkw., Katowice Business Point — 17 tys. mkw., a Centrum Biurowe Francuska — 11 tys. mkw.

Powstają też biurowce klasy B. Takie buduje Górnośląski Park Przemysłowy. Jeden z nich ma być budynkiem pasywnym.

Z kolei firma doradcza RödlPartner w Gliwicach przeniosła się niedawno do atrakcyjnej siedziby obok przerobionego na lofty dawnego spichlerza.

Centra handlowe

Nie gorzej jest z centrami handlowymi. Duże galerie powstały w Bielsku, Katowicach, Gliwicach, Zabrzu i Częstochowie. Jedna z największych — Silesia City Center (SCC) — będzie rozbudowana. Immofinanz Group ma na to wydać 50 mln euro. Po zakończeniu prac SCC będzie miało 86 tys. mkw.

Kończy się budowa centrum handlowego Agora w Bytomiu. Otwarcie zaplanowano na listopad. Koszt: około 90 mln euro. Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć budowa Focus Mall na terenie dawnej huty w Gliwicach. Powierzchnia użytkowa wyniesie 140 tys. mkw. i blisko połowa będzie pod wynajem. W Tychach powstanie centrum handlowo-rozrywkowe o powierzchni 55 tys. mkw. Krakowski Gemini Holding, może już wystąpić o pozwolenie budowlane.

Marek Wollnik, dyrektor w Metropolis Nieruchomości Komercyjne, która m.in. poszukuje terenów inwestycyjnych na Śląsku, uważa, że w aglomeracji jest jeszcze miejsce na duże centra handlowo-rozrywkowe.

— Ponad 2 mln mieszkańców to wielu potencjalnych klientów. W centrach spędzamy coraz więcej czasu, więc oferta handlowa i rozrywkowa też musi być coraz atrakcyjniejsza — podkreśla Marek Wollnik.

China Town w Jaworznie

Hurtownicy, którzy zaopatrywali się w łódzkim Ptaku lub warszawskim Maximusie, od czerwca mają znacznie bliżej. W Tarnowskich Górach otwarto centrum hurtowe Gwarek. Pod jednym dachem na 26 tys. mkw. można kupić odzież, obuwie i galanterię skórzaną, bieliznę, biżuterię, kosmetyki, dodatki krawieckie.

Od miesiąca działa też największe na południu Polski Centrum Handlu Chińskiego. Na razie ma jedną halę na kilkanaście tysięcy metrów i 160 boksów dla handlowców. Chińczycy zapowiadają za kilka lat hotele, banki i wielkie centrum logistyczne. Na Jeleń, dzielnicę Jaworzna, gdzie mieści się hala, mieszkańcy mówią China Town. Wkrótce zamieszka tu prawie 500 Chińczyków.

W każdym mieście aglomeracji powstają też budynki mieszkalne.

— W przeciwieństwie do głównych rynków nieruchomości, gdzie duży udział mają zakupy inwestycyjne, na Śląsku jest to najczęściej pierwsze lokum lub polepszające dotychczasowe warunki. Kryzys odbił się na śląskim rynku nieruchomości znacznie mniej niż w innych miastach — podkreśla Marcin Nowiński, z Hadex Development.

Są też inwestycje, które można traktować jako lokatę kapitału. Budus Developer zaczyna budowę zespołu apartamentowców w pobliżu nowej skoczni w Wiśle Czarnej.

Czarny Śląsk odchodzi w przeszłość. W miejscu hut i kopalń powstają nowoczesne inwestycje, biurowce i centra handlowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane