Wyłudzali pieniądze, podając się za bank

PAP
05-08-2010, 16:03

Cztery osoby podejrzewane o podszywanie się pod bank i wyłudzanie pieniędzy zatrzymała świętokrzyska policja. Sprawcy, wysyłając sms-y do klientów banków, w których prosili o podanie loginów i haseł, oszukali 1200 osób.

Jak poinformował PAP w czwartek Grzegorz Dudek z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji, mieszkańcy powiatu koneckiego podszywali się pod bank i pozyskiwali dane od jego klientów, poprzez wysyłanie sms-ów - w treści wiadomości prosili o podanie loginów i haseł do kont bankowych.

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymane osoby wysyłały także sms-y o rzekomych wygranych w postaci nagród rzeczowych i pieniężnych. Odbiorcy tych wiadomości wysyłali płatne sms-y zwrotne, które w rzeczywistości zasilały założone przez sprawców konta. Pokrzywdzeni przelewali także na wskazane rachunki określone przez przestępców zaliczki - na poczet rzekomo wygranych nagród.

Sprawcy wyłudzili w ten sposób co najmniej 72 tys. zł od osób z całego kraju. Z kont wyciągali drobne kwoty, a zwrotne sms-y "kosztowały" ok. 10 zł. Niewielkie sumy wyłudzali także jako zaliczki na nagrody - domagali się jednorazowo np. 50 zł.

Zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 24, 28 i 38 lat oraz 27-letnią kobietę. Dwaj najmłodsi mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, pozostałe osoby przesłuchano.

Jedną z osób zatrzymano na gorącym uczynku, podczas próby podjęcia gotówki z bankomatu. Podejrzewani uprawiali proceder od marca, a do swoich działań wykorzystali kilkadziesiąt różnych numerów telefonów.

Sprawcom może grozić kara do 8 lat więzienia. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wyłudzali pieniądze, podając się za bank