Wyłudzali podpisy, podrabiali weksle, odpowiedzą przed sądem

PAP
opublikowano: 03-04-2009, 16:51

Przed krakowskim sądem odpowiedzą członkowie grupy przestępczej, działającej na terenie czterech województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego, zajmującej się podstępnym zdobywaniem podpisów, tworzeniem fałszywych weksli i wyłudzaniem nieistniejących zobowiązań.

äAkt oskarżenia w tej sprawie wydział śledczy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie skierował do krakowskiego sąduö ľ powiedziała w piątek PAP rzeczniczka tarnowskiej prokuratury Bożena Owsiak.

O działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżyła prokuratura trzech mężczyzn: Tomasza Rz., Jacka J. i Edwarda Ż.; o uczestniczenie w procederze kolejne dwie: Jadwigę P. i Andrzeja K.

Według prokuratury Tomasz Rz. był organizatorem grupy i kierował jej działaniami, a w latach 2005-2008 m.in. w Stanisławicach, Bochni, Busku, Katowicach i Krośnie na podstawie podstępnie wyłudzonych podpisów podrobił siedem weksli o wartości blisko 640 tys. zł. Weksle te następnie przedstawiał w sądzie, dochodząc należności. Na kwotę 120 tys. zł uzyskał nakaz zapłaty, ale ľ jak informuje prokuratura ľ nie doszło do egzekucji, ponieważ proceder został w porę ujawniony.

Podpisy pod weksle zbierane były pod pozorem przeprowadzanej kontroli instalacji elektrycznej. Fałszywy elektryk przedstawiał mieszkańcom do podpisu rzekome dokumenty potwierdzające przeprowadzenie kontroli, a w rzeczywistości pustą kartkę, na której nanoszono potem treść weksla.

W dokumentach dla sądu podawano również fałszywe dane wystawców weksli, by nie zostali oni powiadomieni o toczącym się postępowaniu i nie mogli go zakłócić. Wobec braku sprzeciwu pozwanych sąd wystawiał na podstawie weksla nakazy zapłaty. W przypadku uprawomocnienia się postanowienia sytuacja pozwanych była trudna, ponieważ ich podpis był autentyczny.

Trzej członkowie grupy pozostają w areszcie. Za podrabianie dokumentów uprawniających do otrzymania pieniędzy grozi im kara do 25 lat więzienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Wyłudzali podpisy, podrabiali weksle, odpowiedzą przed sądem