Wymiana kasy z ulgą

Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, wiceprezes Eurochambres
opublikowano: 28-04-2008, 00:00

Ministerstwo Finansów nie ułatwia usunięcia nawet najbardziej oczywistych bubli prawnych, utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej. Przykładem projekt nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Wprowadza on możliwość stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii paragonu, jednak za ten „luksus” przedsiębiorca będzie musiał zapłacić o wiele więcej niż przy zakupie tradycyjnych kas.

Stosujący kasy są obowiązani do wydruku emitowanych przez kasę dokumentów i ich kopii na taśmie papierowej oraz przechowywania kopii przez ponad 5 lat. Podatnicy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kasy, mają dodatkowo prawo do odliczenia od podatku VAT 50 proc. ceny netto kasy, ale nie więcej niż 2,5 tys. zł. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zakup kolejnej kasy z elektronicznym zapisem kopii, nie skorzysta z ulgi.

Mamy nadzieję, że przy zakupie kasy z elektronicznym zapisem kopii (w razie wymiany tradycyjnej) zostanie wprowadzone dofinansowanie na takich samych zasadach, jak przy zakupie pierwszej. Jego brak spowoduje, że w małych i średnich firmach, dla których zakup kasy jest poważnych obciążeniem, nadal działać będzie zasada przechowywania wydruków paragonów w formie papierowej. Z pewnością nie wyeliminuje to problemu magazynowania obszernej dokumentacji.

Andrzej Arendarski

prezes Krajowej Izby Gospodarczej,

wiceprezes Eurochambres

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, wiceprezes Eurochambres

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu