Wymiana katalizatorów przez FCA może wywołać szok na rynku palladu

opublikowano: 14-03-2019, 13:44

Fiat Chrysler Automobiles ogłosił, że wymieni prawie 863 tys. katalizatorów w autach w USA, które nie spełniają norm emisji spalin. Tymczasem ceny wykorzystywanego w katalizatorach palladu już są rekordowo wysokie

Wymiana katalizatorów w podanej ilości aut wymaga dodatkowych 77 tys. uncji palladu, oszacował Miguel Perez-Santalla, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w  Heraeus Metals New York. Przy rekordowym kursie metalu może to spowodować trudną sytuację na rynku.

- To będzie szok popytowy – powiedział Maxwell Gold, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej Aberdeen Standard Investments. 

Produkcja palladu będzie niższa od konsumpcji w tym roku o 545 tys. uncji, prognozował w grudniu Citigroup.

Zaostrzenie regulacji dotyczących emisji spalin w wielu miejscach świata zmusza producentów aut do zwiększonych zakupów palladu nawet w sytuacji spadku sprzedaży samochodów w USA i Chinach. 

Perez-Santalla przewiduje, że część palladu wróci na rynek po recyklingu katalizatorów wymienianych w autach.

- Ale to zajmie kilka miesięcy zanim wrócą do systemu – podkreślił.

Pallad w kontraktach spot notowany jest w czwartek na giełdzie nowojorskiej po 1543,08 USD za uncję. Peter Thomas, wiceszef brokera metali Zaner Group z Chicago uważa, że cena metalu może wzrosnąć szybko do 1650 USD jeśli Fiat będzie w stanie szybko wymienić katalizatory.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy