Wymuszony kompromis OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 04-12-2020, 11:27

Wczoraj doszło do wyczekiwanego kompromisu OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego. Inwestorzy czekali na te wieści od poniedziałku, kiedy to rozpoczęło się spotkanie państw rozszerzonego kartelu – i kiedy też okazało się, że osiągnięcie konsensusu do wtorku jest niemożliwe.

Rozmowy zostały przełożone na czwartek i tym razem OPEC+ nie zawiódł. Na informacje o kompromisie trzeba było czekać do wieczora, jednak został on w końcu osiągnięty, mimo wewnętrznych nieporozumień. Ostateczny konsensus zakłada, że w styczniu państwa OPEC+ podniosą produkcję łącznie o 500 tysięcy baryłek dziennie. Nie zostały jednak podjęte żadne decyzje w sprawie późniejszych miesięcy, a kraje rozszerzonego kartelu podały, że będą na bieżąco rewidować kształt porozumienia naftowego i podejmować decyzje zgodne z potrzebami rynku.

Ceny ropy naftowej zareagowały na powyższe informacje pozytywnie – wczorajsza sesja zakończyła się na plusie, a dzisiaj rano zwyżki są kontynuowane. To zaskakująco dobra reakcja, zważywszy na fakt, że kompromis wydaje się wymuszony i tak naprawdę nie okazał się on satysfakcjonujący dla żadnej ze stron rozmów OPEC+.

Arabia Saudyjska była za utrzymaniem cięć produkcji ropy naftowej na dotychczasowych poziomach, zaś Rosja opowiadała się za stopniową zwyżką produkcji o pół miliona baryłek dziennie miesiąc po miesiącu, przez cały pierwszy kwartał 2021 r. Kompromis OPEC+ był więc nieco bliższy założeniom Rosji, ale jednocześnie zostawił furtkę do kolejnych zmian od lutego. Nie ulega też wątpliwości, że producentów ropy naftowej zaczął gonić już czas, więc decyzja w sprawie stycznia była pilna – zaś unikanie wiążących decyzji w sprawie kolejnych miesięcy może oznaczać, że ta wczorajsza decyzja została podjęta bez przekonania.

Nowy kompromis OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego niewiele zmienia na rynku ropy naftowej. Podwyższenie limitów o pół miliona baryłek dziennie to symboliczny wzrost, zwłaszcza że już we wcześniejszych miesiącach wiele krajów miało problemy z dopasowaniem się do własnych limitów produkcji. Niemniej, pozytywnym akcentem okazał się fakt, że OPEC+, mimo rozbieżności zdań wśród głównych producentów, jednak doszedł do kompromisu, co pokazuje, że w momentach potrzeby rynkowej kraje rozszerzonego kartelu potrafią się zmobilizować.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane