Wymyśl wiadomość, która przekona maszyny

ONO
opublikowano: 26-04-2013, 00:00

Wydarzeniem tygodnia na Wall Street było chwilowe załamanie rynku, wywołane przez hakerski wpis na profilu twittera agencji Associated Press, co przypomniało, że rynkiem rządzą maszyny.

Po wpisie o eksplozji w Białym Domu indeks Dow Jones spadł w sekundy o 143 pkt. Prawda szybko wyszła na jaw, a rynek powrócił do równowagi, jednak korzystający z mechanizmu HFT (high frequency trading), którzy w porę zamknęli i otworzyli pozycję, zarobili miliony. Sprawę bada FBI i SEC. O szybki wniosek jednak łatwo — to nie twitter, ale algorytmy podpięte do słów kluczowych z twittera wywołały błyskawiczne zlecenia sprzedaży. Liczne programy HFT analizują często przesyłane tweety. Zwłaszcza z zaufanych źródeł, a przecież Associated Press należy do najszacowniejszych. Już nawet Bloomberg świadczy usługi udostępniania postów na podstawie skonfigurowanych przez użytkowników wyrazów. Zapowiedziane wprowadzanie podwójnej autoryzacji przez twittera na pewno nie zablokuje pochodu maszyn. Dlatego ogłaszamy konkurs, który pomoże nam nauczyć się gry z maszynami.

masz 140 znaków do dyspozycji, jak na twitterze

zakładamy, że — jak marzy Adam Maciejewski, szef GPW — nowy system UTP ożywia HFT

wolimy zwyżki indeksów, więc szukamy tweeta, który sprawi, że algorytmy wydadzą zlecenia kupna

chcemy ruszyć polską giełdą (Wall Street zostawiamy Amerykanom) Na odpowiedzi czekamy pod adresem:

konkurs@pb.pl.

Główna nagroda?

Oczywiście, tweet. Dowolny. Z oficjalnego konta @puls_biznesu (na wszelki wypadek zakończony #testujemymaszyny).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane