Wynagrodzenia Praca tymczasowa jest w cenie

DCZ
opublikowano: 10-07-2009, 00:00

Praca tymczasowa jest w cenie

Najlepiej płaci się "czasownikom" w Małopolsce — średnio 11,39 zł za godzinę pracy i na Mazowszu — 10,80 zł.

Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych zmalało, ale ich płace nieznacznie wzrosły. W kwietniu 2009 r. średnie wynagrodzenie brutto pracownika tymczasowego za godzinę pracy wynosiło 9,30 zł. To o 2,1 proc. więcej niż w październiku 2008 r. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło tylko o 1,6 proc.

— Utrzymanie wysokości stawek godzinowych mimo dużego spadku zapotrzebowania na pracowników tymczasowych to dobry sygnał dla rynku. Chociaż pracodawcy mają dziś do wyboru znacznie większą liczbę pracowników niż rok temu, nie starają się sztucznie zaniżać wynagrodzeń — uważa Marek Jurkiewicz, dyrektor handlowy Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego Start People, która jest autorem badania wynagrodzeń pracowników tymczasowych.

Najlepiej płaci się "czasownikom" w Małopolsce (średnio 11,39 zł za godzinę), na Mazowszu (10,80 zł) i na Dolnym Śląsku (10,12 zł).

Najniższe stawki są w województwie kujawsko-pomorskim i lubelskim (7,98 zł). Najwięcej zarabiają "białe kołnierzyki" w dużych miastach — w stolicy 18,37 zł z godzinę, a w Katowicach 16,07 zł.

Z kolei np. robotnik magazynowy w Piotrkowie Trybunalskim za godzinę pracy dostaje średnio 7,60 zł, w Poznaniu — 11,76 zł, a w Pruszkowie ponad 14 zł. Recepcjonistka w Warszawie zarabia prawie 16 zł, a w pobliskim Mszczonowie już tylko 9,50 zł za godzinę.

— Płace pracowników tymczasowych zależą nie tylko od regionu i miasta, ale w dużej mierze od zapotrzebowania na stanowisko i popularności takiej pracy w regionie. Robotnik do prostych prac w przemyśle zarobi w małych Jankowicach prawie dwa razy więcej niż w Lublinie i nieznacznie mniej niż w Warszawie czy Krakowie — mówi Marek Jurkiewicz.

Dane opracowano na postawie analizy wynagrodzeń 8501 pracowników tymczasowych z 31 miast w okresie: październik 2008 r. – kwiecień 2009 r.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane