Wynagrodzenia Zarządy na kryzysie zarabiają, reszta pracowników traci

DCZ
opublikowano: 26-06-2009, 00:00

Zarządy na kryzysie zarabiają, reszta pracowników traci

Rośnie bezrobocie, firmy redukują zatrudnienie, niektórym grozi nawet zamknięcie. Jak to wpływa na nasze płace?

Z raportu płacowego Advisory Group Test Human Resources Wiosna 2009 wynika, że członkowie zarządów nie tylko nie stracili na kryzysie, ale nawet zyskali — średnio 889 zł brutto miesięcznie. A to dlatego, że w styczniu firmy wypłacały premie za 2008 r., co znacznie wywindowało stawki tej grupy menedżerów. Ich średnia pensja wyniosła 24 054 zł.

Najdotkliwiej natomiast kryzys odczuli finansowo dyrektorzy. Ich płace spadły średnio aż o 1029 zł brutto miesięcznie. Eksperci z Advisory Group Test HR uważają, że przyczyną jest wymiana kadry zarządzającej, która musi sprostać wymaganiom trudnego rynku.

A to oznacza także rewizję płac. Do spadku zarobków dyrektorów przyczynił się także system wynagradzania, jaki dominuje dla tej grupy stanowisk. Uzależnia on bardzo pensje od wyniku finansowego firmy.

Podobnym prawom podlegają płace na stanowiskach kierowniczych. Wiosną spadły średnio o 212 zł brutto.

Z kolei zarobki specjalistów zmalały o 147 zł. Szeregowi pracownicy stracili średnio po 76 zł. Kwota może wydać się mała, ale nawet takie uszczuplenie pensji na najniższych szczeblach pracownicy bardzo odczuwają. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi bowiem 2606 zł brutto.

W dodatku obniżki płac w tej grupie nie były jedynym działaniem zarządzających w odpowiedzi na spadek zamówień, a tym samym i obrotów. Wiele firm sięgało do drastycznych rozwiązań i zwalniały ludzi. Dawało im to szybko odczuwalne oszczędności, ale tylko doraźnie. Specjaliści z Advisory Group Test HR zwracają uwagę, że po okresie spadków firmy będą przecież musiały rekrutować i szkolić nowych pracowników. A to skutecznie pochłonie wypracowane poprzez zwolnienia oszczędności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Wynagrodzenia Zarządy na kryzysie zarabiają, reszta pracowników traci