Wynagrodzenie inżyniera zależy od branży, w jakiej pracuje

DCZ
opublikowano: 05-12-2008, 10:17

Najwięcej zarabiają inżynierowie, którzy pracują w budownictwie i nieruchomościach. Średnio co miesiąc dostają 5742 zł  brutto.

Specjaliści z firmy doradczej Bank Danych o Inżynierach (BDI) przeanalizowali płace inżynierów w III kwartale 2008 r. w sektorach: budownictwo, nieruchomości, chemia, elektrotechnika i energetyka, maszyny, urządzenia, narzędzia oraz motoryzacja. Okazuje się, że najlepiej zarabiają inżynierowie w budownictwie.

— Dotąd poziom wynagrodzeń w tej branży kształtowała wysoka koniunktura, popyt na usługi budowlane i pracowników. Analiza płac z IV kwartału pokaże, czy i jak kryzys odbił się na wynagrodzeniach w poszczególnych branżach. Ale już dziś można sądzić, że pierwszymi ofiarami nadchodzącej recesji będą branże budowlana i motoryzacyjna — przewiduje Kamila Jarząb z BDI.

Energetyka, w której według raportu średnie płace są najniższe, zarazem jednak — według specjalistów z BDI — jest branżą, która ma najlepsze perspektywy.

— Planowane uwolnienie rynku energetycznego, a w rezultacie wzrost cen energii spowodują zmiany w zarządzaniu firmami z tego sektora. Pojawi się też nowa konkurencja, która wymusi podwyżki płac, by pozyskać lub zatrzymać dobrych pracowników. Wzrostowi zarobków sprzyja także duża wartość kontraktów w tym sektorze i powiązanie sprzedaży z serwisem —uważa Monika Budzyńska z BDI.

Wciąż dobrze płaci przemysł motoryzacyjny. Wykorzystywane w nim zaawansowane technologie wymagają od kandydatów fachowej wiedzy i znajomości języków. A te atuty bezpośrednio przekładają się na wysokość wynagrodzeń.

Wynagrodzenie inżyniera zależy od branży, w jakiej pracujeWynagrodzenie inżyniera zależy od branży, w jakiej pracuje
 Wynagrodzenie inżyniera zależy od branży, w jakiej pracujeWynagrodzenie inżyniera zależy od branży, w jakiej pracuje

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Wynagrodzenie inżyniera zależy od branży, w jakiej pracuje