Wynajmij sobie bunkier po Stasi

AD, The Local
02-10-2015, 11:09

Oddalony 30 km od centrum Berlina dawny bunkier Stasi został wystawiony pod wynajem - informuje serwis The Local. Miesięczny czynsz za 40-pokojowy obiekt pozbawiony okien wynosi 3 tys. EUR.

Całkowita powierzchnia tej nietypowej nieruchomości wynosi 1000 mkw. i mimo nieatrakcyjnego wyglądu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wynajmujących. I mimo, że wielu z nich zapytało o możliwość nabycia bunkra na własność, posiadająca go agencja neiruchomości Paasche AG podkreśla, że obiekt nie jest na sprzedaż.

Zobacz więcej

www.immonet.de

W ogłoszeniu napisano natomiast, że służy on do celów rekreacyjnych. - Ale kto by chciał się tam relaksować? Ja nigdy. Są jednak różni wynajmujący - mówi Edmund Heidner z Paasche AG.

Rzeczywiście, zarówno wnętrze obiektu jak i znajomość jego historii powinna nieco odstraszać potencjalnych urlopowiczów. Bunkier powstał około roku 1988 jako tajny ośrodek szkoleniowy agentów niemieckiej bezpieki. Podobno również przybywali tam na treningi szpiedzy radzieccy. Po upadku muru berlińskiego i rozwiązaniu Stasi nieruchomość była przejęta przez państwo i wielokrotnie plądrowana. Paasche AG nabyła ją dopiero w 2007 r.

Długi na 35,9 m., szeroki na 38,4 m. bunkier ma 40 pomieszczeń, o wysokości 3,1 m. każdy. Nie jest odremontowany ani wykończony, za to świetnie tłumi wszelkie fale radiowe oraz nadaje się na magazyn lub sejf dla ważnych dokumentów. - Byłoby tu znakomite centrum danych albo serwerownia - podpowiada Edmund Heidner z Paasche AG. Miesięczny koszt wynajmu to 2 tys. EUR, ale opłaty eksploatacyjne po stronie najemcy podwyższają go do 3 tys. EUR.

Według właściciela jest jeszcze inna branża, w której dawny bunkier bezpieki dobrze by się sprawdził: hodowla pieczarek. Edmund Heidner nie zdradza jednak, czy któryś z najemców zgłaszał taki pomysł.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, The Local

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Wynajmij sobie bunkier po Stasi