Wynik operacyjny nadal jest ujemny

Przemysław Barankiewicz
13-05-2005, 00:00

Największa w kraju grupa budowlana nadal balansuje na granicy rentowności. Nie zmienia tego rosnąca sprzedaż.

Grupa Budimexu po I kwartale ma tylko 166 tys. zł zysku netto i 6 mln zł straty operacyjnej. Gdyby nie 7,2 mln zł zysku na działalności finansowej, ostateczny wyniki Budimexu byłby zbliżony do 5 mln zł straty sprzed roku. O 30 proc. wzrosła natomiast sprzedaż grupy, osiągając 403,6 mln zł. Wiele do życzenia pozostawia jednak jej rentowność brutto, która w I kwartale spadła do 6,7 proc. z 8,2 proc. w 2004 r.

„Obecnie realizowane kontrakty zostały zawarte w okresie głębokiej dekoniunktury i ostrej konkurencji roku poprzedniego, na co dodatkowo nałożył się wzrost cen niektórych podstawowych materiałów budowlanych” — wyjaśnia zarząd w komentarzu.

Marek Michałowski, prezes Budimexu, zapowiadał na ten rok co najmniej 10-proc. wzrost sprzedaży. W 2004 r. wynosiła ona 2,12 mld zł. Po I kwartale szacunki te są realne, choć akurat przychodami analitycy mogą być rozczarowani. Flawiusz Pawluk z CA IB liczył na 450 mln zł sprzedaży. Być może dlatego rynek przyjął rezultaty Budimexu z rezerwą. Kurs spółki, który w ostatnich tygodniach zachowywał się lepiej od rynku, pozostał na poziomie 47 zł.

— Budimex wydaje się być jedną z najdroższych polskich spółek średniej wielkości. Jednak inwestorzy przywiązują większą wagę do długoterminowych perspektyw grupy, które wyglądają dobrze w obliczu ożywienia w budownictwie — ocenia analityk.

Budimex odczuwa to ożywienie, bo tylko przez ostatnie dwa tygodnie podpisał kontrakty o wartości 284 mln zł.

Po raz pierwszy w historii grupa publikowała wyniki oparte na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Na tej podstawie przeliczyła też wynik za 2004 r. Okazało się, że zamiast 0,8 mln zł Budimex zamknął ubiegły rok 9 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wynik operacyjny nadal jest ujemny