Wyniki kwartalne nie były wystarczająco dobre, by uznać, że spółki nie są już przewartościowane

Marcin Przasnyski, StockWatch.pl
opublikowano: 29-11-2010, 00:00

Na pierwszy rzut oka wyniki z III kwartału przekroczyły oczekiwania. W wielu wypadkach były wyraźnie lepsze od tych osiągniętych rok wcześniej oraz od prognoz analityków. Ich publikacja spowodowała jednak wyraźną korektę wzrostów indeksów, szczególnie dotyczącą dużych spółek. Jeśli przyjrzymy się sektorowej strukturze wyników, to widać, że poprawa jest punktowa, a większość branż nadal boryka się z problemami. Mimo dobrego łącznego wyniku netto i ładnego wzrostu, najważniejszy wskaźnik operacyjny EBITDA urósł z roku na rok o niewiele więcej niż 6 procent.

Nasza analiza powstała po porównaniu łącznych wyników osiągniętych przez 365 spółek na głównym parkiecie. Nie są uwzględnione te spółki, które nie były jeszcze przed rokiem notowane, oraz te, które nie przekazały wystarczającej liczby sprawozdań finansowych. Analiza połączonych danych nie uwzględnia też powiązań między spółkami, które nie zostały wyłączone w ramach konsolidacji. Zakłada także, że transakcje w ramach spółek giełdowych odbywają się na warunkach rynkowych, czyli mogą być źródłem korzyści ekonomicznych.

Marcin Przasnyski

StockWatch.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Przasnyski, StockWatch.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Wyniki kwartalne nie były wystarczająco dobre, by uznać, że spółki nie są już przewartościowane