Wyniki kwartalne spółek nie odstraszyły graczy

Marek Knitter
opublikowano: 17-10-2001, 00:00

Analitycy spodziewali się, że giełdy w Europie rozpoczną się od spadków. Na inwestorów czekały już negatywne informacje dotyczące holenderskiego koncernu Philips, który zanotował większą niż oczekiwano stratę w trzecim kwartale. Zza oceanu doszły dalsze złe wieści informujące o spadku zysku amerykańskich spółek z sektora nowych technologii — Novellus i Unisys.

Specjaliści z Commerzbanku sugerują, że spółki chcą przedstawić wszystkie złe informacje teraz, w nadziei, że ich wyniki w pierwszym kwartale będą lepsze. W USA spodziewano się zwyżek głównych indeksów po tym jak kontrakty terminowe na Nasdaq wzrosły o 13 pkt, a na S&P 500 o 3,20 pkt.

SesjE w Europie zaczęły się od niewielkich zwyżek, mimo odczuwalnej niepewności wielu inwestorów. Przede wszystkim wzrosły akcje koncernu British Telecom, który zapowiedział, że zlikwiduje przynoszącą straty spółkę Concert. Firma ta została założona wspólnie z amerykańskim gigantem AT&T. Spadły natomiast notowania francuskiej spółki LVMH o blisko 3 proc. i koncernu farmaceutycznego Roche o 0,21 proc. Zaskoczeniem dla analityków był wzrost notowań akcji Philipsa.

W ciągu dnia na europejskich giełdach przeważały zwyżki. Inwestorzy skupili się na informacji pochodzącej od holenderskiego Philipsa, który poinformował o wzroście zamówień na półprzewodniki. Po przecenie kurs spółki ponownie wzrósł o 5,4 proc.

Mimo zwyżki zapoczątkowanej przez Philipsa obroty na europejskich giełdach były niewielkie. Przed energiczniejszymi działaniami inwestorów nadal powstrzymuje sytuacja międzynarodowa. Do popołudnia indeks Eurotop 300 wzrósł o 1,18 proc., a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 zyskał 1,43 proc.

Wtorkowe sesje w USA zgodnie z przewidywaniami analityków rozpoczęły się od niewielkich wzrostów. Mimo spadku produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych o 1 proc. indeksy poszły w górę. Na otwarciu indeks Dow Jones wzrósł o 0,03 proc., a Nasdaq Composite zyskał 0,5 proc. Rynek spodziewał się fatalnych wyników spółek za trzeci kwartał. Do tej pory część z nich jest całkiem niezła. Jednak wyniki dwóch największych koncernów z branży IT, IBM-a i Intela zostały opublikowane dopiero po zamknięciu sesji przy Wall Street.

Po poniedziałkowej przecenie wtorkowa sesja na tokijskiej giełdzie zakończyła się zwyżką głównych indeksów. Odbicie azjatycki parkiet zawdzięcza wzmożonym zakupom funduszy emerytalnych. Indeks Nikkei wzrósł o 1,77 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wyniki kwartalne spółek nie odstraszyły graczy