Wyniki kwartalne tuzów ruszyły polskie indeksy

Konrad Sobiecki
opublikowano: 13-08-2008, 00:00

GPW pokazała we wtorek swoją siłę. Dzięki ogłoszonym przed rozpoczęciem sesji wynikom kwartalnym naszych gigantów WIG20 znalazł się w czołówce wzrastających indeksów Europy. Dobrej passy nie powstrzymał nawet znaczący wzrost deficytu obrotów bieżących w Polsce w czerwcu (do -2,3 mld EUR z -1,67 mld w maju). W pierwszych godzinach handlu widać było wyraźne ożywienie. Szkoda, że nie trwało ono zbyt długo. Atmosfera igrzysk nie sprzyja aktywności inwestorów, o czym świadczą wciąż dość niskie obroty. W ciągu całej sesji wyniosły one 1,14 mld zł.

Indeks blue chipów wspierali wczoraj PKO BP i Asseco Poland. Akcjonariuszy spółki informatycznej ucieszył zysk netto w II kwartale (100,8 mln zł, wobec prognoz 62,9 mln zł). Pomogły też informacje „PB”, że firma chce przejąć rumuńską spółkę Siveco, by powalczyć w wielkich przetargach na tamtym rynku.

Bardzo dobrze radziły sobie akcje TVN, osiągając najwyższą wartość od ponad 10 tygodni. Przychody spółki w II kwartale wyniosły 208 mln zł, co oznacza 35-procentowy wzrost w porównaniu z wynikiem ubiegłorocznym. Zarząd nie wykluczył również podniesienia prognoz po trzecim kwartale. Największa prywatna stacja telewizyjna w Polsce zamierza także skupić do końca roku akcje własne za 500 mln zł.

Balastem dla WIG20 były papiery GTC i Agory. Wydawca „Gazety Wyborczej” ogłosił swoje osiągnięcia finansowe — wynik operacyjny spadł z 40,2 mln zł do 30,2 mln zł (gorszy od szacunków analityków). Po poniedziałkowym, 8-procentowym skoku wczorajsza wiadomość ostudziła zapał inwestorów, o czym świadczy prawie 6-procentowy spadek.

Nieco gorzej było na rynku małych i średnich spółek. Jednak i tam można było znaleźć perełki. Powody do zadowolenia mieli akcjonariusze LC Corp. Spółka deweloperska pochwaliła się skonsolidowanym zyskiem netto 21,81 mln zł (wobec 0,49 mln zł zysku rok wcześniej). Po trzech dniach spadków, akcje wybiły się o 15,9 proc., wracając do wartości z początku lipca. Po wczorajszym wybiciu (o prawie 7 proc.) ponownie zyskał Synthos. Kwartalny zysk netto spółki chemicznej skoczył aż o 105 proc. (r/r), do 54,4 mln zł.

Wynikami nie zachwycił PKM Duda. Wyniki mięsnego koncernu były gorsze niż rok wcześniej, za co inwestorzy ukarali spółkę 2,7-procentową przeceną. Akcjonariusze sceptycznie podeszli do zapowiedzi zarządu, który widzi poprawę na rynku żywca wieprzowego. W sektorze spożywczym straty pogłębiły również Makarony Polskie. Zarząd tłumaczył się rosnącymi cenami surowców.

Co dalej?

Wtorkowe zyski to głównie zasługa dobrych wyników finansowych polskich spółek. Dziś poznamy rezultaty koncernów paliwowych — PKN Orlen, PGNiG i Lotosu — mających duży wpływ na indeksy. Jeśli okażą się przynajmniej trochę lepsze niż szacunki analityków, mamy duże szanse na kontynuację wzrostów.

Konrad Sobiecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy