Wyniki kwartalne ustawią sesje

Kamil Zatoński
opublikowano: 05-11-2007, 00:00

Sytuacja na rynkach akcji szybko się zmienia . W minioną środę Fed obniżył stopy procentowe, ale komunikat po posiedzeniu mógł rozczarować. Inwestorzy odczytali z niego, że o ile w dłuższej perspektywie wzrosły szanse na kolejne obniżki stóp (nawet o 0,5 pkt proc. w styczniu), o tyle zmalało prawdopodobieństwo kolejnego cięcia już w grudniu. Analitycy liczyli tymczasem, że jeszcze w tym roku za oceanem spadnie cena pieniądza z 4,5 do 4,25 proc.

W czwartek nastroje diametralnie się zmieniły. Notowania sektora finansowego poszły mocno w dół po wynikach Credit Suisse i obniżeniu rekomendacji dla Citigroup. Swoje pięć groszy dołożył paliwowy gigant Exxon Mobil, bo też rozczarował inwestorów kiepskimi rezultatami. Piątkowa sesja rozpoczęła się od wzrostów. Okazało się, że gospodarka amerykańska stworzyła we wrześniu w sektorach rolniczych dużo więcej miejsc pracy, niż oczekiwano. Optymizmu wystarczyło na kwadrans.

Taka huśtawka nastrojów powinna się przedłużyć. W rozpoczynającym się tygodniu wyniki finansowe ostatniego kwartału przedstawią kolejni międzynarodowi giganci. Oczekiwania wobec banków (w centrum uwagi niemiecki Commerzbank i francuski Societe Generale) nie są wygórowane, ale każde istotne odstępstwo od prognoz i następujące po tym zmiany rekomendacji analityków mogą przełożyć się na gwałtowną reakcję graczy. Wciąż nie brakuje komentarzy o niedoszacowaniu rozmiarów kryzysu w amerykańskim sektorze finansowym. Pozostałe sektory powinny wspierać rynek, choć zapewne nie tak, jak uczynił to Microsoft, który wyższymi niż oczekiwano zyskami pociągnął indeksy w górę.

Na naszym rynku najważniejsze w tym tygodniu będą osiągnięcia BZ WBK i PKO BP. Ważne są zwłaszcza wyniki największego detalisty, bo jego giełdowy kurs ma duży wpływ na zachowanie się indeksu WIG20. Warto mieć w pamięci reakcję inwestorów na słabsze niż oczekiwano rezultaty państwowego banku w drugim kwartale. Kurs akcji spadł wtedy o 2,3 proc., bo zysk wyniósł tylko 611 mln zł, zamiast spodziewanych 680 mln zł. Teraz według prognoz DI BRE sięgnie on 669 mln zł.

60

50

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki kwartalne ustawią sesje