Wyniki nie ruszyły rynku

Maciej Zbiejcik
16-05-2008, 07:37

Gdyby więcej spółek pokazało takie rezultaty, jak PGNiG, byłaby szansa na trwalszy wzrost

Sezon wyników powoli się kończy. Spółki generalnie nie zawiodły. Zawiodły za to indeksy, które nie potrafiły wyrwać się z marazmu.

— Wyniki pierwszego kwartału oceniam jako dobre. Prognozy na przyszłość też są niezłe — uważa Mirosław Saj, analityk DnB Nord.

Okazało się, że do trwalszego odbicia potrzebne były nie dobre, ale rewelacyjne rezultaty. O takie jednak coraz trudniej.


Giganci nie dali rady
Do pierwszej próby sił gigantów z rynkiem doszło już w ubiegłym tygodniu, gdy raporty opublikowały PKO BP, Pekao i KGHM. Dobre wyniki nie poderwały giełdy, za to doszło do realizacji zysków. Do kolejnego starcia doszło w ostatnich dwóch dniach, gdy na rynek spadła lawina raportów. W środę indeksy próbowały rosnąć od początku sesji. Duża w tym zasługa rewelacyjnych wyników PGNiG. WIG20 nie zdołał jednak poradzić sobie ze szczytem z początku kwietnia (3068 pkt) i popyt się wycofał. Wczoraj wszystko wróciło do normy, czyli do spadków.

— Po dobrych wynikach możliwości wzrostu naszego rynku oceniam na 5-10 proc. Brakuje popytu. Nasz rynek pozostaje w tyle za innymi wschodzącymi, co daje nadzieję, że w końcu kapitał zagraniczny napłynie także do nas — ocenia Mirosław Saj.


Wybiórczy popyt
Mimo słabej koniunktury wiele spółek zostało nagrodzonych za ponadprzeciętne wyniki. W środę inwestorzy docenili PGNiG. Gazowy koncern okazał się czarnym koniem sezonu wyników, dzięki czemu jego akcje zdrożały o 5,44 proc. Analitycy spodziewali się, że spółka, nie mogąc wprowadzić wyższych cen na gaz od 1 stycznia 2008 r., zawiedzie. Tymczasem jej zysk netto wyniósł 779 mln zł, a rynek szacował, że będzie to 589 mln zł.

W czwartek pałeczkę po PGNiG przejął Asseco Poland, który na spadają- cym rynku był najjaśniej świecącym blue chipem. Analitycy prognozowali, że grupa wypracuje 37,8 mln zł zysku netto i 401,8 mln zł przychodów. Tymczasem było to odpowiednio 51 mln zł i 414,6 mln zł.

— Wyniki spółki należy ocenić jako bardzo dobre. Coraz bardziej realny jest scenariusz wypracowania rocznego zysku netto 250 mln zł. Wynik z pierwszego kwartału to podstawa do rewizji naszych prognoz i ceny docelowej — komentuje Piotr Janik, analityk DI  BRE Banku.

Inwestorzy nagradzali w czwartek również mniejsze spółki. O kilka procent rosły notowania Bankiera.pl. Jego rentowność operacyjna wzrosła z 12,7 do 15,5 proc., a rentowność brutto z 15,7 do 17,8 proc. Wrażenie zrobiły też rekordowe wyniki informatycznego Betacomu i trzycyfrowe tempo wzrostu przychodów oraz zysków.

— To rezultat nowych umów i wzrostu sprzedaży rozwiązań związanych z tworzeniem oprogramowania i usług. Chcemy utrzymać ten trend — mówi Mirosław Załęski, prezes Betacomu.

Analitycy są zachwyceni wynikami Polic. Uznali je za rewelacyjne. Rekordowe ceny nawozów zapewniły spółce rekordowe zyski. Wczoraj akcje chemicznej firmy nie brylowały, ale warto podkreślić, że od początku roku kurs wzrósł blisko 50 proc.


Srogie kary
Największym przegranym obecnego sezonu wyników jest TelForceOne, spółka działająca na rynku akcesoriów do telefonów komórkowych. Słabe wyniki, obniżone prognozy oraz komunikat, z którego wynika, że zało- żenia biznesowe opierały się na błędnych przesłankach, doprowadziły do wyraźnej przeceny akcji. W środę staniały one o 48 proc., wczoraj o kolejne kilkanaście procent.

Mocno przeceniono także akcje Elektrotimu. Firma działająca na rynku automatyki i instalacji elektrycznych rozczarowała słabszymi zyskami. Wczoraj wśród najbardziej taniejących były Makarony Polskie, które przed sesją poinformowały o stratach w pierwszym kwartale. Pierwszy kwartał wyjątkowo nie udał się DM IDMSA i Grajewu. Spółki swoje raporty przedstawiły już 5 i 7 maja, ale od ujawnienia wyników do tej pory nie mogą odrobić strat.

 

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Wyniki nie ruszyły rynku